Yacht-Stairs

Nietypowe rozwiązania na łodziach – zagospodaruj przestrzeń z głową.

Nowoczesne łodzie, zarówno żaglowe, jak i motorowe, zaskakują użytkowników nie tylko coraz ciekawszym, stylowym designem, ale również funkcjonalnością i komfortem podczas ich użytkowania. Są świetnie zaprojektowane i wyposażone, dzięki czemu można w nich mieszkać nawet przez dłuższy czas.

Miłośnicy żeglarstwa mają do wyboru łodzie, które w niczym nie przypominają prostych jachtów kabinowych sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. W nowoczesnych jachtach nie dziwią zaawansowane instalacje, sprawnie działająca kuchnia czy łazienka, obecność baterii solarnych czy paneli fotowoltaicznych. Wnętrza takich jachtów niejednokrotnie prezentują się lepiej niż niejedno mieszkanie.

We wnętrzu łodzi zwykle dominuje drewno

Choć stylów w wystroju jachtów jest sporo, nadal dominujące są różne odmiany drewna, dzięki którym wnętrze wygląda przyjaźnie i przytulnie. W wyposażeniu jachtowego wnętrza liczy się przede wszystkim funkcjonalność i właściwe wykorzystanie przestrzeni. Nawet spora jednostka jest bowiem we wnętrzu dosyć ograniczona pod względem miejsca – a w jachcie musi się znaleźć miejsce i do wypoczynku, i do przechowywania bagażu, a także przestrzeń do przygotowywania posiłków czy wspólnego spędzania czasu. W wystroju jachtowego wnętrza doskonale sprawdzają się drewniane drabinki, trapy czy schody, które łączą poszczególne części we wnętrzu jachtu. Tanie schody strychowe, jakie kojarzymy w naszych domach czy mieszkaniach, równie dobrze mogą sprawdzić się także jako wyposażenie jachtów. Oczywiście, pod warunkiem, że będą odpowiednio zaprojektowane, a ich wielkość będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb.

Elementy drewniane właściwie zabezpieczone

panele fotowoltaiczne bydgoszczMówiąc o drewnianym wyposażeniu wnętrza jachtu warto pamiętać, że jest to miejsce o wiele bardziej narażone na działanie wody i wilgoci niż meble czy schody drewniane znajdujące się w naszych mieszkaniach. Elementy drewniane, które wykorzystywane są do tworzenia mebli czy akcesoriów przeznaczonych do zamontowania na jachcie powinny więc być właściwie zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Konieczne jest zaimpregnowanie odpowiednimi preparatami, dzięki którym wilgoć nie będzie wnikała w głąb drewna i powodowała zniszczeń. Im lepszej jakości drewno na jachcie, tym większa jego trwałość i wszelkie cechy użytkowe.

Konieczny regularny przegląd

Meble i schody drewniane na łodziach wymagają regularnej konserwacji, prac serwisowych oraz przeglądu. Przed każdym sezonem na wodzie warto poświęcić trochę czasu na dokładne oględziny wszystkich drewnianych elementów i w razie potrzeby na wymianę zniszczonych części na nowe. Jeśli bowiem wilgoć będzie przez długi czas oddziaływała na drewniane meble, schody czy inne elementy wystroju, może je znacznie osłabiać, co zmniejszy bezpieczeństwo przebywania na łodzi. Co więcej pleśń czy grzyby, rozwijające się na jednych elementach, mogą przenosić się na inne – między innymi przechodzić z mebli czy schodów na elementy konstrukcyjne łodzi.

spacer

Jeden komentarz do wpisu “Nietypowe rozwiązania na łodziach – zagospodaruj przestrzeń z głową.

  1. Smakoszka

    A gdyby tak wynająć jakąś łódź i pożeglować dookoła świata? Dla wielu to marzenie “indyka”, ale nie dla wszystkich. Wiadomo, że nie wyjeżdża się codziennie – chyba, że z zawodu jesteśmy podróżnikiem. Ale gdyby tak naszła nas ochota i były ku temu odpowiednie predyspozycje, to można zaglądnąć tu http://www.iip.org.pl/, aby poczytać o różnych możliwościach i oczywiście z nich skorzystać – nie tylko czytać. Ważne są same realizacje, choć aby do nich doszło, najpierw trzeba je zaplanować. I dlatego warto tam zaglądnąć.

Odpowiedz