Spadek po zmarłym krewnym często kojarzy nam się pozytywnie. Z dnia na dzień możemy zostać właścicielami całkiem sporego majątku. Często dziedziczymy nieruchomości w postaci domów, mieszkań czy działek. Okazuje się jednak, że nie zawsze spadek jest powodem do radości i bardzo często miewamy z nim spore problemy.
Odziedziczenie majątku po krewnym nie zawsze oznacza, że się wzbogacimy. Bardzo często okazuje się bowiem, że coś, co miało nam przynieść wyłącznie korzyści, będzie problemowe. Dotyczy to przede wszystkim nieruchomości mocno zadłużonych, które często okazują się zupełnie bezwartościowe. Spadkobiercy muszą włożyć sporo pieniędzy w coś, co i tak im się później nie zwróci. W sprawach spadkowych dotyczących nieruchomości problemem jest również, gdy do jednego domu czy mieszkania jest kilku spadkobierców. Pół biedy, jeśli są w stanie dogadać się ze sobą bez żadnych konfliktów. Niestety, zwykle bywa tak, że sprawy spadkowe generują kłótnie, nikt nie chce ustąpić, a nieruchomość staje się problemem. Zdarza się, że jeden spadkobierca chce nieruchomość sprzedać, a drugi się na to nie zgadza. Taka patowa sytuacja może ciągnąć się latami, a wartość nieruchomości może w tym czasie znacząco się obniżyć.
Gdy wartość nieruchomości spada
Gdy spadkobiercy się kłócą, wartość nieruchomości może stać się dużo niższa. Warto o tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy docelowo chcemy sprzedać nieruchomość i podzielić się uzyskanymi środkami. Im dłużej trwa sprawa spadkowa, tym więcej może się pojawić sytuacji skutkujących spadkiem nieruchomości. Bardzo często wartość nieruchomości spada w sytuacjach, gdy pojawiają się nowe plany zagospodarowania przestrzennego, wchodzą w życie nowe przepisy, a także gdy w pobliżu pojawiają się nowe, niekorzystne dla właścicieli inwestycje, jak chociażby budowa drogi szybkiego ruchu, centrum handlowego, zakładów przemysłowych czy dużych ferm zwierząt hodowlanych. W takiej sytuacji nieruchomość, która kiedyś była sporo warta, staje się dużo tańsza. Bywa i tak, że nawet po obniżeniu ceny trudno jest znaleźć kupca. Jeśli więc mamy w planach sprzedaż odziedziczonej nieruchomości, dobrze jest zrobić to jak najszybciej.
Odszkodowania za utraconą wartość
Właściciele odziedziczonej nieruchomości, którzy nie sprzedali jej od razu, muszą liczyć się z tym, że odzyskanie tego, co stracili jest możliwe, ale dosyć czasochłonne. Po załatwieniu wszystkich formalności i spraw spadkowych związanych z dziedziczeniem, trzeba będzie zająć się dochodzeniem odszkodowania za utraconą wartość nieruchomości. A to wiąże się z kolejnymi sprawami sądowymi, które mogą ciągnąć się przez długi czas. Dochodzenie odszkodowania za obniżenie wartości nieruchomości wymaga również wsparcia dobrego prawnika, który zna się właśnie na tej dziedzinie prawa i będzie w stanie poprowadzić sprawę sprawnie, według najwyższych standardów i aktualnych przepisów. Jeśli więc nie udało nam się sprzedać nieruchomości za wysoką cenę, utracone pieniądze będziemy mogli odzyskać w ramach odszkodowania. Trzeba jednak liczyć się z tym, że może to trochę potrwać.