essential-oils-2535840_960_720

Olejki eteryczne – nie wszystkie produkty są sobie równe!

Olejki eteryczne cieszą się ostatnio dużym zainteresowaniem, ponieważ pomagają we wszystkim, od bólów głowy, przez sen, po ból gardła. Ale czy te skoncentrowane oleje roślinne działają? Olejki eteryczne mogą mieć pozytywny wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie, o ile używasz ich w bezpieczny sposób.

Chcesz wypróbować olejki eteryczne? Dowiedz się, jakie schorzenia mogą pomóc w leczeniu i jak znaleźć wysokiej jakości olejki eteryczne, ponieważ nie wszystkie produkty są sobie równe.

Co to są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to w zasadzie ekstrakty roślinne. Są wytwarzane przez gotowanie na parze lub wyciskanie różnych części rośliny (kwiatów, kory, liści lub owoców) w celu wychwycenia związków wytwarzających zapach. Aby wyprodukować jedną butelkę olejku eterycznego, potrzeba kilku kilogramów rośliny. Oprócz tworzenia zapachu, olejki eteryczne pełnią również inne funkcje w roślinach.

Co to jest aromaterapia?

Aromaterapia to praktyka stosowania olejków eterycznych w celach terapeutycznych. Aromaterapia jest stosowana od wieków. Wdychane cząsteczki zapachowe olejków eterycznych przemieszczają się z nerwów węchowych bezpośrednio do mózgu i wpływają szczególnie na ciało migdałowate, emocjonalne centrum mózgu.

Olejki eteryczne mogą być również wchłaniane przez skórę. Masażysta może dodać kroplę lub dwie esencji do olejku, aby rozluźnić napięte mięśnie podczas masowania. Firma zajmująca się pielęgnacją skóry może dodać lawendę do soli do kąpieli, aby uzyskać kojący efekt.

Do czego służą olejki eteryczne?

Chociaż ludzie twierdzą, że olejki eteryczne są naturalnymi lekarstwami na wiele dolegliwości, nie ma wystarczających badań, aby określić ich skuteczność w zdrowiu człowieka. Wyniki badań laboratoryjnych są obiecujące – jedno wykazało, że niektóre olejki eteryczne mogą zabijać rodzaj bakterii z Lyme lepiej niż antybiotyki – ale wyniki badań klinicznych na ludziach są mieszane.

Niektóre badania wskazują, że stosowanie olejków eterycznych jest korzystne, podczas gdy inne nie wykazują poprawy w objawach. Badania kliniczne sprawdzały, czy olejki eteryczne mogą złagodzić stany, takie jak:

• Niepokój
• Depresja
• Nudności
• Bezsenność
• Niski apetyt
• Suchość w ustach

Jak bezpiecznie używać olejków eterycznych?

Jakość olejków eterycznych na rynku jest bardzo zróżnicowana, od czystych olejków eterycznych do tych rozcieńczonych tańszymi składnikami. A ponieważ nie ma żadnych przepisów, etykieta może nawet nie zawierać wszystkiego, co znajduje się w kupowanej butelce. Dlatego nie należy spożywać olejków eterycznych. Odradza się również używanie dyfuzorów olejków eterycznych, małych urządzeń gospodarstwa domowego, które wytwarzają pachnące opary. Rozprzestrzenianie się w miejscu publicznym lub gospodarstwie domowym z wieloma członkami może mieć różny wpływ na ludzi. Na przykład mięta pieprzowa jest często zalecana na bóle głowy. Ale jeśli użyjesz go w pobliżu dziecka, które ma mniej niż 30 miesięcy, dziecko może się pobudzić.

spacer

Odpowiedz