forklift-835343_640

Operator wózka widłowego – jak wygląda jego szkolenie BHP?

Operatorzy wózków widłowych są zatrudniania w halach produkcyjnych, na magazynach, w sklepach wielkopowierzchniowych oraz wszędzie tam, gdzie odbywa się duży ruch towarów na ciężkich paletach. Aby takie osoby w ogóle mogły przystąpić do pracy, konieczne jest szkolenie BHP uwzględniające wszystkie zagrożenia, jakie mogą pojawić się na terenie zakładu pracy.

Każdy operator wózków widłowych musi być przede wszystkim osobą z uprawnieniami i odpowiednimi kwalifikacjami. Już na etapie podpisywania umowy o pracę musi przedstawić dokumenty potwierdzające posiadane uprawnienia. Jeśli pracownik ma być na wózki widłowe dopiero przeszkolony w trakcie trwania zatrudnienia, nie może do momentu uzyskania uprawnień na takich wózkach pracować. Jest to niezgodne z przepisami prawa pracy i żaden pracodawca nie może od niedoświadczonych pracowników wymagać świadczenia pracy na wózkach widłowych.

BHP dopasowane do indywidualnej sytuacji

Każdy magazyn, hala produkcyjna czy zakład pracy są inne, a co za tym idzie, nieco inaczej wygląda szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy. W niektórych magazynach problemem są bardzo wąskie ścieżki między paletami z towarami, co może powodować problemy z manewrowaniem wózkami widłowymi. W innych pomieszczenia są bardzo wysokie, a towary składowane są piętrowo – pracownicy muszą być przeszkoleni w zakresie bezpiecznego układania palet, a także ich właściwego zabezpieczania. Jeszcze inaczej wygląda praca w miejscach, gdzie znajdują się towary należące do produktów niebezpiecznych bądź szkodliwych. Operator również musi być przeszkolony w zakresie bezpiecznego obchodzenia się z takimi materiałami. W każdym magazynie i hali produkcyjnej ważne jest również przeszklenie w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Operatorzy wózków widłowych muszą wiedzieć, co robić i którędy opuścić pomieszczenie w sytuacji, gdy we wnętrzu pojawi się pożar lub duże zadymienie. Im lepiej będzie przeprowadzone szkolenie z bhp, tym większą można mieć pewność, że praca będzie wykonywana w bezpiecznych warunkach.

Awaryjne wózki widłowe

Oddzielną kwestią są problemy z samymi wózkami widłowymi, które mogą pojawiać się przede wszystkim w przypadku pojazdów starego typu, które mają już kilkanaście lat lub są jeszcze starsze. Takie pojazdy czasy świetności mają już dawno za sobą, a co za tym idzie, mogą być bardziej awaryjne. Operator wózka widłowego powinien być wyposażony w wiedzę, co robić, gdy pojawią się usterki czy awarie. W każdej firmie, w której na co dzień wykorzystywane są wózki widłowe, trzeba zadbać o namiary na sprawdzony, solidny serwis tego rodzaju urządzeń. Im dłużej będzie się zwlekać z naprawą szwankującego wózka, tym gorzej dla zachowania ciągłości pracy. Sprawdzona marka control service wózki widłowe naprawia sprawnie, szybko, profesjonalnie i zgodnie z oczekiwaniami klienta. Korzystanie z dobrych firm serwisowych pozwala na szybkie pozbycie się usterek, dzięki czemu dużo krótsze będą przestoje związane z wyłączeniem wózka z codziennego użytku.

spacer

Odpowiedz