Nad Zatoką Gdańską, w malowniczej Gdyni mieści się duma Polski: handlowy Port Morski Gdynia. Zajmuje trzecie miejsce w naszym kraju pod względem wielkości, ustępując miejsca jedynie Gdańskowi i Szczecinowi. Warto wspomnieć, że obroty ładunkowe portu pozostają na niezmiennie wysokich obrotach, jak również istotne jest to, iż port ten należy do Europejskiej Organizacji Portów Morskich.
Lokalizacja portu morskiego w Gdyni
Położenie jest bardzo korzystne nie tylko ze względów typowo handlowych, ale także jeśli chodzi o znajdujące się w pobliżu mieszkania na sprzedaż w Gdyni – ulokowane w niezwykle dogodnej pod wieloma względami lokalizacji. Jest to dokładniej mówiąc północna część województwa pomorskiego, a jeśli chodzi o Gdynię – wschodnia. Nawiązując znów do mieszkań – to dzielnica Śródmieście, a więc dla potencjalnych lokatorów tych okolic niezwykle atrakcyjna.
Powierzchnia całkowita ww portu to 972,9508 ha, natomiast powierzchnia lądowa jest na poziomie 621,0680 ha – i tak ma się to już od 2015 roku.
Historia Portu Morskiego w Gdyni
Aby w pełni, albo choć bardziej zrozumieć piękno, charakter i fenomen tego miejsca, tak by zechcieć mieszkać tamże – warto przede wszystkim zapoznać się z jego historią, która obfituje w liczne ciekawostki. Tutaj podzielimy się niektórymi z nich, warto sięgnąć po więcej.
Od momentu, gdy czołowi politycy w czasie I wojny światowej nawoływali do tego, by Polska stała się państwem z pełnoprawnym dostępem do morza do momentu, gdy powstał Port nie minęło długo. Taką deklarację podpisał dla Polski Wilson w styczniu 1918, a tego samego roku w grudniu utworzenia marynarki wojennej stało się faktem pod dowództwem Józefa Piłsudskiego.
Jedno pozwolenia na budowę Portu w Gdańsku nie było – musieliśmy się zadowolić zaślubinami z morzem w Pucku. Jednak przyszedł czas na kontruderzenie znad Wieprza, a to pozwoliło Polsce rozwinąć działalność na rzecz wzmocnienia polskiego stanu posiadania nad morzem Bałtyckim – i właśnie wtedy w osadzie rybackiej Gdynia, dokładniej mówiąc w dolinie rzeki Chylonki miał powstać port z prawdziwego zdarzenia, na którego cel zostało przeznaczonych aż 40 mln marek. Tadeusz Wenda został kierownikiem budowy, którą rozpoczęto dokładnie 29 maja 1921 roku – co wskazuje na fakt, że w przyszłym roku będzie piękna 100 rocznica tej chwili.
Dnia 23 września 1922 ruszyła budowa – ale nie pełną parą. Wszystko miało dość powolny charakter, choć wszystkim przyświecał cel, jakim było postawienie tego miejsca. Ważną datą jest dla tego portu 5 stycznia 1927 roku, kiedy to miała tam miejsce uroczystość podniesienia bandery na SS Wilno, tego samego roku do portu zaczęły przynależeć. dwa chociaż niewielkie, to ważne, iż zbudowane w Gdańsku statki pasażerskie. Regularne otwarcie pierwszej linii pasażerskiej w tym porcie dokonało się nieco ponad 3 lata później.
Na zakończenie warto w kontekście mieszkań wspomnieć o jeszcze jednym akcencie: na szeregu wybudowanych w porcie modernistycznych budynków można dojrzeć patriotyczne akcenty, jak rzeźby orłów na frontonie Dworca Morskiego, czy biało-czerwona elewacja na Łuszarni.
Piękny port, a szczególnie Dar Pomorza