birds-eye-view-2133661_640

Osamotnienie podczas dalekiego rejsu – jak walczą z tym żeglarze?

Wielu zapalonych żeglarzy marzy o samotnym rejsie dookoła świata lub innej dalekiej wyprawie w pojedynkę. Zanim jednak zdecydujemy się na taką podróż, warto się do niej odpowiednio przygotować. Chodzi nie tylko o umiejętności i ekwipunek, ale również o różnego rodzaju komunikatory, które pozwolą nam utrzymywać kontakt ze światem.

Żeglarze w czasie dalekich rejsów mają różne etapy, zarówno euforii i spokoju, jak i całkowitego załamania i problemów psychicznych. Najczęściej na początku samotny rejs dostarcza wyłącznie pozytywnych emocji, później jednak może być trochę gorzej. Żaden człowiek nie jest bowiem stworzony do życia w samotności, potrzebujemy towarzystwa, rozmowy i spotkania z drugą osobą. W przypadku dalekich rejsów raczej trudno sobie poradzić z tymi problemami. Dotyczy to także żeglarzy na dużych statkach, którzy co prawda nie pływają samotnie, ale za to doświadczają wielomiesięcznej rozłąki z rodziną. Najważniejsza kwestią jest więc posiadanie urządzeń do komunikacji, które pozwolą na skontaktowanie się z bliskimi.

A może pomoc psychologiczna?

Żeglarze w czasie dalekich rejsów mogą również korzystać ze wsparcia psychologicznego. Na dużych statkach, które pływają wiele miesięcy, można czasem spotkać psychologów na etacie. Na mniejszych jednostkach można natomiast umówić się na spotkania z psychologami czy terapeutami online. To dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują wsparcia w czasie kryzysu, chcą porozmawiać z kimś kompetentnym, potrzebują wygadać się, zażegnać jakiś wewnętrzny konflikt czy też uzyskać motywację do dalszego rejsu. W poszukiwaniu dobrego terapeuty online nie trzeba skupiać się na konkretnej lokalizacji – bez problemu możemy skorzystać z usług terapeutów znajdujących się na całym świecie. Dobrze jest jednak znaleźć kogoś, kto ma wiedzę, doświadczenie, umiejętności i odpowiednie kwalifikacje. Warto pamiętać, by w czasie szukania dobrego specjalisty nie kierować się ceną usług. Najtańsze oferty wcale nie są najlepszym rozwiązaniem – tani psychologowie to tacy, którzy dopiero są w czasie szkoleń czy kształcenia się na terapeutę z prawdziwego zdarzenia.

Czy terapia online działa?

Bez względu na to, czy interesuje nas psychiatra dziecięcy warszawa, czy może terapeuta na czas kryzysu w dowolnym miejscu, trzeba dobrze szukać fachowca. Jeśli zakładamy terapię online, nie musimy szukać w naszym mieście, można skupić się na znalezieniu osoby, która jest najbardziej popularna, polecana i ma ogromne doświadczenie. W przypadku terapii online trzeba liczyć się z tym, że może nie do końca być skuteczna i przynosić tak szybkie efekty, jak praca z psychologiem w stacjonarnym gabinecie. W przypadku żeglarzy korzystających ze wsparcia problemem mogą być warunki, możliwości techniczne oraz problemy z łączami. Jeśli jednak mamy do wyboru terapię i spotkania z psychologiem online lub rezygnację z jakichkolwiek form terapii, zdecydowanie lepiej jest postawić na spotkania online.

spacer

Odpowiedz