Przechwytywanie

Osuszacze powietrza: jak to właściwie działa?

Wilgotność, czyli ilość wilgoci w powietrzu wokół ciebie, odgrywa niezwykle ważną rolę w kontrolowaniu liczby alergenów unoszących się w powietrzu w twoim domu. Dwa najczęściej występujące alergeny w pomieszczeniach, roztocza i pleśń, rozwijają się w ciepłych i wilgotnych warunkach. Alergeny, takie jak pleśń i grzyby, są obecne, chociaż są uśpione w prawie wszystkich materiałach, ale w obecności źródła pożywienia i wilgoci mogą szybko się rozmnażać.

Utrzymując wilgotność względną powietrza poniżej 50 procent, możesz kontrolować populacje roztoczy i zarodników pleśni w swoim domu. Najłatwiejszym i najprostszym sposobem, aby to zrobić i zwiększyć ogólny poziom komfortu w domu, jest kontrolowanie poziomu wilgotności za pomocą osuszacza.

Osuszacze regulują wilgotność w pomieszczeniu, usuwając nadmiar wilgoci z powietrza, tworząc w ten sposób warunki życia nieprzyjazne dla roztoczy, pleśni i innych organizmów alergizujących.

Ale jak dokładnie działa osuszacz?

Jaki mechanizm pozwala osuszaczowi pobierać wilgoć w postaci gazowej z powietrza i usuwać ją w postaci ciekłej wody? Chociaż istnieją dwie podstawowe metody, które pozwalają osuszaczom usuwać wilgoć z powietrza, w tym artykule skupimy się na osuszaczach opartych na czynniku chłodniczym – są to najpopularniejsze typy osuszaczy. Jak więc działa osuszacz? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak działają osuszacze!

Mechanika osuszacza typu czynnika chłodniczego jest w rzeczywistości dość prosta. Czy zauważyłeś kiedyś, jak wilgoć tworzy się na zewnątrz szklanki zimnej wody w upalny dzień? To kondensacja, a kiedy już się o tym dowiesz, zrozumienie, jak działają osuszacze powietrza , staje się znacznie łatwiejsze.

Osuszacze pokojowe, działają podobnie jak klimatyzatory – ciepłe, wilgotne powietrze jest zasysane do osuszacza przez wentylator. Wilgotne powietrze przechodzi następnie przez wężownice chłodzone czynnikiem chłodniczym osuszacza, powodując kondensację wilgoci zawartej w powietrzu na wężownicach wewnątrz maszyny. Ale dlaczego?

Jak działa osuszacz powietrza?

Podobnie jak szklanka wody z lodem, wężownice są zimniejsze niż otaczające je powietrze. Gdy powietrze się ochładza, jego zdolność do zatrzymywania i zatrzymywania wilgoci spada, a kiedy powietrze ma więcej wilgoci niż może pomieścić, tworzy znajomy kondensat. Osuszacze zwykle mają tacę ociekową lub wyjmowane wiadro, w którym gromadzi się kondensat w celu łatwej utylizacji – niektóre osuszacze są również wyposażone we wbudowaną pompę zapewniającą bezproblemowy, ciągły drenaż. Następnie schłodzone powietrze przepływa z powrotem przez ciepły silnik osuszacza, który nieznacznie podgrzewa powietrze, zanim zostanie wypuszczone z powrotem do pomieszczenia. Suche i lekko ciepłe powietrze opuszcza osuszacz i przyciąga wilgoć jak magnes, maksymalizując wydajność osuszacza.

Osuszacze usuwają parę wodną z powietrza i obniżają wilgotność względną w Twoim domu. Warto w nie zainwestować!

spacer

Odpowiedz