wiertnica

Pale CFA – sposób wykonywania

Dzięki technologii pali CFA możliwe jest wykonanie stabilnych fundamentów na dużej głębokości nawet w trudnych gruntach. Czym dokładnie są pale CFA i jak się je wykonuje?

Obiekty mostowe, ściany oporowe, ekrany akustyczne – to tylko niektóre konstrukcje, przy których używane są pale CFA. Technologia CFA jest znana już od lat osiemdziesiątych, ale obecnie stosuje się jej udoskonaloną wersję, która pozwala na uzyskanie jeszcze lepszych parametrów trwałości i odporności fundamentów na czynniki zewnętrzne.

Pale CFA – co to jest?

Pale CFA (Continuous Flight Auger Piles), czyli pale formowane świdrem ciągłym to konstrukcje stosowane w celu wykonania fundamentów głębokich. Pale CFA wykonuje się na głębokości nawet do około 20-30 metrów i można stawiać je na różnych gruntach, między innymi na glinach, piaskach, żwirach czy pyłach. Ponadto możliwe jest także wykonanie pali CFA w warstwach wodonośnych gruntów.

Dodatkowe plusy tej techniki to jej szybkość oraz brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Obecnie technologia CFA stosowana jest praktycznie na całym świecie, w tym także w Polsce, gdzie najczęściej wykorzystuje się pale CFA Staltechnika – renomowanej firmy specjalizującej się w dostarczaniu sprzętu wiertniczego.

Pale CFA – budowa

Wykonanie pala CFA polega przede wszystkim na odwiercie w gruncie z użyciem specjalnego świdra ślimakowego. Wierci się wtedy na całą głębokość pala. Świder rozpycha wtedy grunt na boki, pozwalając na stworzenie odpowiedniej przestrzeni na mieszankę betonową, która następnie wlewana jest do środka wraz z podnoszeniem świdra w górę.

Dla uzyskania właściwej stabilności fundamentów kluczowe jest dobranie odpowiednich parametrów mieszanki betonowej oraz tempa jej wprowadzania do otworu, dlatego prace odbywają się w kontrolowanych warunkach. Odpowiednie ciśnienie mieszanki utrzymuje stateczność fundamentów.

Po wyciągnięciu świdra i zalaniu otworu do jego wnętrza wkłada się również zbrojenie, dzięki czemu polskie pale CFA Staltechnika są również tak wytrzymałe i trwałe na praktycznie każdym typie gruntu.

spacer

Odpowiedz