3 dobrybrykiet_800x533

Pellet drzewny – czemu tak popularny?

Okres letni nieubłaganie zbliża się do końca co przejawia się obecnie coraz chłodniejszymi nocami. Niebawem jednak nadejdzie jesień i z czasem będziemy zmuszeni uruchomić swoje ogrzewanie domowe.

Wielu z nas jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego planuje wymienić kocioł grzewczy zastanawiając się czy wybór kotła zasilanego pelletem drzewnym okaże się optymalnym rozwiązaniem. Sprawdźmy zatem dlaczego pellet drzewny cieszy się w ostatnim czasie tak dużą popularnością i zyskuje coraz szersze grono zwolenników.

Najogólniej rzecz ujmując pellet drzewny jest paliwem opałowym, które wykonuje się ze zrębów drewna powstających na tartakach i stolarniach. Odpady zostają odpowiednio sprasowywane przy pomocy specjalistycznych maszyn dzięki którym tak duża ilość odpadów zostaje skompresowana w dość małej objętości. Mimo, że pellety drzewne cieszą się największą popularnością to na rynku istnieje możliwość ich wykonywania również ze słomy, kory oraz innych roślin energetycznych. Tak przygotowane granulki są czyste, wyglądają też bardzo estetycznie a dzięki wykorzystaniu odpadów drewnianych dodatkowo pozwalają się cieszyć przyjemnym zapachem drewna.

Pellet drzewny swoją popularność zawdzięcza również temu, że w przeciwieństwie do innych paliw stałych w czasie procesu jego spalania generowane są bardzo niewielkie ilość popiołu. Ta cecha pelletu jest fundamentalna zwłaszcza dla osób zamieszujacych tereny dużych miast, do których zalicza się przede wszystkim Warszawa. Wielu mieszkańców Warszawy nie posiada bowiem własnego kompostu i wtedy za wywóz popiołu musi ponosić dodatkowe opłaty istotnie zwiększając koszty utrzymania domu. Co więcej pellet drzewny możemy również z powodzeniem wykorzystać do opalania kominków w sytuacji gdy nasz kominek został wyposażony w specjalny zbiornik na pelletu, podajnik oraz dozownik.

Należy jednak pamiętać, że niezwykle istotny dla osiągnięcia korzyści ekologicznych i ekonomicznych jest odpowiedni sposób użytkowania i przechowywania pelletu. Pellety drzewne należy przechowywać w pomieszczeniu pozbawionym nadmiernych ilości wilgoci. Odpowiednim miejscem będzie kotłownia, garaż, piwnica lub inne suche pomieszczenie. Pamiętać też należy, iż przechowywanie pelletu na powietrzu doprowadzi do tego, że zaabsorbuje on bardzo duże ilości wody co z biegiem czasu spowoduje pęcznienie pelletu, który nie będzie mógł posłużyć jako paliwo opałowe. Zasadniczo dostarczanie pelletu może przebiegać dwojako: w workach lub za pomocą cysterny wypełnionej pelletem gdy dysponujemy odpowiednim zasobnikiem służącym do przechowywania opału, gdyż w przeciwnym razie pellet może się rozsypać absorbując wilgoć. Bez wątpienia zwłaszcza dla posiadaczy domków jednorodzinnych wygodniejszym rozwiązaniem wydaje się zakup workowanego pelletu drzewnego. Takie rozwiązanie zapewnia również łatwiejszą i skuteczniejszą ocenę ilości paliwa pozostałego w zapasie. Ponadto pellety mają większą wydajność energetyczną w porównaniu z tą samą ilością spalonego drewna oraz są znacznie wygodniejsze w składowaniu zajmując o połowę mniej miejsca od drewna. Dzięki wykonaniu ze zrębów drewna (odpadów) pellety stanowią niezwykle ekologiczne rozwiązanie pozwalające na wykorzystanie drewna w zupełności, a więc z odpadami powstałymi np. po produkcji desek.

Jak widać pellet drzewny to niezwykle popularny trend na obecnym rynku posiadający niezliczone zalety. Z pewnością przy wymianie ogrzewania domowego warto się zastanowić nad wyborem takiego rozwiazania.

Pellet Warszawa
ul. Kosmowska 55, Borzęcin Duży
tel. 510 260 728
dobrybrykiet@gmail.com

 

spacer

Jeden komentarz do wpisu “Pellet drzewny – czemu tak popularny?

Odpowiedz