Przechwytywanie

Perfumy o zapachu morskiej bryzy? To możliwe, przekonaj się jak bardzo!

Podnosząca na duchu, rześka, chłodząca: większość wód kolońskich należy do tej rodziny. Zawierają nuty takie jak cytryna, bergamotka, pomarańcza, grejpfrut, mandarynka. Te nuty są również nieco przypadkowo określane jako „hesperydy” – po Hesperydach, nimfach z mitologii greckiej!).

Świeże zapachy pachną czysto i zwykle występują w wersjach wody toaletowej i kolońskiej – ciężko określić pojedynczy „świeży” zapach w koncentracji perfum, ale z pewnością każda perfumeria internetowa ma całe mnóstwo produktów do zaproponowania w tej linii zapachowej. Zdaniem wielu perfumy z tej rodziny prawdopodobnie bardziej odpowiednie na lato: niektórzy perfumiarze z ich udziałem wyczarowują morską bryzę, podczas gdy inne zapachy pachną jak butelkowane słońce. W tej świeżej kategorii jest wiele „bliskich relacji”, więc jeśli lubisz zapachy podnoszące na duchu, słoneczne i przewiewne, poświęć trochę czasu na ich odkrywanie.

Cytrusowe nuty zapachowe

W równym stopniu nadają się dla mężczyzn i kobiet, zawsze kojarząc się z prostą elegancją i rześkością. Można by pomyśleć o nich jak o idealnie wyprasowanej białej koszuli, w butelce. Mogą być krótkotrwałe na skórze (nuty cytrusowe są bardzo lotne i mają tendencję do bardzo szybkiego odparowywania), ale część przyjemności tkwi w tym początkowym, super odświeżającym uczuciu – więc z pewnością warto go poczuć choć przez chwilkę.

Są też bardziej aromatyczne nuty zapachowe z tej rodziny, ale bardziej męskie niż kobiece – ta grupa to głównie ziołowe, aromatyczne nuty – estragon, tymianek, rozmaryn – współgrają z elementami cytrusowymi. Są przewiewne i kojarzą się z przebywaniem na świeżym powietrzu.

Zielona świeżość zapachów

Tak czysta, taka sportowa, tak powiew świeżego powietrza przez otwarte okno: świeża zieleń prezentuje elementy takie jak zielona herbata, trawa, zioła, winorośl i liście (na przykład liść fiołka) i od czasu do czasu cichy szept owoców. Niektórym zapachom udaje się butelkować niejako ciepłą świeżość – jednak ta rodzina zapachów głównie przywołuje na myśl chłodne, zacienione miejsce.

Wodna, świeża linia zapachowa

Wszystkie świeże zapachy działają chłodząco – ale nie ma nic bardziej orzeźwiającego i orzeźwiającego w upalny dzień niż woda! Utalentowani perfumiarze mogą sprawić, że świeże wodne zapachy będą odczuwane jako lodowate lub po prostu przesiąknięte rosą, lub mogą wyczarować zapach właśnie wypranego ubrania. Zapachy z tej rodziny są czasami określane jako „ozonowe” i mają tendencję do prezentowania składników syntetycznych. Nie ma sposobu, aby w naturalny sposób uchwycić zapach górskiego powietrza lub morskiej bryzy – dlatego czasami stosuje się technikę która pozwala wyczarować i odtworzyć te zapachy. Wiele (ale nie wszystkie) świeżych wodnych zapachów zostało stworzonych dla mężczyzn – ale można też liczyć na spory wybór dla kobiet,

Zapachy świeże i owocowe

Nuty owocowe od kilku lat są głównym tematem zapachu. Kategoria świeża zawsze była soczysta, z nutami owocowymi – w przeszłości tradycyjnie była nazywana cytrusowymi. Ale dziś soczyste owoce – w tym mango, brzoskwinia, melon, ananas i jagody – są mieszane w zapachy, zmiękczając świeżość lekkim, ale zmysłowym dotykiem letniej słodyczy.

spacer

Odpowiedz