ian-schneider-Zff-V01AnrE-unsplash

Podróż z seniorem – jak się do tego przygotować?

Bycie osobą w starszym wieku nie oznacza, że trzeba wyłącznie siedzieć w domu przed telewizorem i spędzać czas bez ruchu. Wręcz przeciwnie – ruch i regularna aktywność są niezbędne, aby seniorzy na dłużej zachowali sprawność i dobrą kondycję. Bliscy osób starszych powinni więc zadbać także o to, by mieli oni zapewnione atrakcje poza domem. Warto wybrać się nawet na wakacje, oczywiście pod warunkiem, że będą dostosowane do wieku i możliwości osób starszych.

Podróżowanie z seniorem wymaga odpowiednich przygotowań, dotyczących zarówno zabieranego bagażu, jak i docelowego miejsca wypoczynku czy innego celu podróży. Warto zadbać o to, by było to miejsce spokojne, a niekoniecznie pełen turystów kurort. Osoby w starszym wieku dobrze czują się w kameralnym i spokojnym otoczeniu, z dala od tłumów i hałasów. Dobrym rozwiązaniem jest szukanie miejsc, w których nie ma małych dzieci. Maluchy często sporo hałasują, co dla osób starszych może być wyjątkowo uciążliwe.

Zadbaj o właściwy środek transportu

Aby wygodnie podróżować z seniorem, koniecznie musimy zadbać również o odpowiedni środek transportu. Najlepiej, aby był to wygodny i komfortowy samochód, a nie transport publiczny. Wielogodzinna podróż pociągiem czy autobusem może być wyjątkowo wyczerpująca dla osoby starszej. Planując wyjazd dobrze jest przygotować się także pod kątem bagażu, w którym znaleźć się powinny wszystkie akcesoria pierwszej potrzeby, leki, a także dokumenty, w tym te, które dotyczą zdrowia. Dobrze jest wychodzić z założenia, że przezorny jest zawsze ubezpieczony. W przypadku seniorów stan ich zdrowia może pogorszyć się zupełnie nagle i może być konieczność skorzystania z opieki medycznej z dala od domu i lekarzy, którzy seniora znają i doskonale wiedzą, na co choruje czy jakie leki przyjmuje.

Podróże w domach opieki

Formuła 1Seniorzy podróżują nie tylko z rodzinami. Także osoby, które przebywają na co dzień w domach opieki, wyruszają w krótsze czy dłuższe podróże. Nie wszyscy seniorzy, którzy znajdują się w takich ośrodkach, są osobami schorowanymi czy mającymi problemy z poruszaniem. Czasem są to bardzo sprawne osoby, które chętnie wybiorą się na krótszy czy dłuższy wyjazd. W poszukiwaniu dobrego domu seniora warto zwracać uwagę, czy zapewnia on swoim podopiecznym atrakcje na wyjazdach, a także czy ma odpowiednie pojazdy, którymi starsze osoby mogą podróżować w wygodnych i komfortowych warunkach. Jeśli interesuje nas dom dziennego pobytu Łódź lub ośrodek w każdej innej lokalizacji, upewnijmy się, jakie są warunki pobytu, na jakie atrakcje i formy spędzania wolnego czasu mogą liczyć podopieczni, czy jest zapewniony transport do przychodni, szpitala, a także wyjazdy związane z rekreacją i ciekawym spędzaniem wolnego czasu. Im więcej takich możliwości, tym większa pewność, że senior w domu opieki będzie miał zapewnioną rozrywkę i zagospodarowany czas wolny.

spacer

Odpowiedz