Auto-Transport-Terminals-1024x627

Pomocne narzędzia dla branży transportowej

Branża transportowa nieustannie się rozwija, a przewóz towarów zarówno w obrocie krajowym, jak i zagranicznym jest obecnie ogromny. Nic więc dziwnego, że tak rozbudowane usługi wymagają wielu narzędzi do właściwego funkcjonowania i dbałości o prawidłowy przewóz. Narzędzi dla branży transportowej jest sporo, jednym z nich jest elektroniczny CMR, czyli międzynarodowy list przewozowy.

W branży transportowej i logistycznej na co dzień korzysta się z szeregu elektronicznych rozwiązań, które usprawniają codzienną pracę. Są specjalne programy i aplikacje do magazynowania, fakturowania, wystawiania innych istotnych dokumentów, a także tworzenia konkretnych zestawień i bilansów. To, co jest w wersji elektronicznej, jest zdecydowanie łatwiej dostępne niż wszelka papierowa dokumentacja. Co więcej, nie ma możliwości, żeby elektroniczne dokumenty zaginęły, zniszczyły się czy w jakikolwiek sposób uległy uszkodzeniu. Dlatego też firmy z branży transportowej, a także te, które na co dzień wysyłają duże ilości towarów, chętnie decydują się na zastosowanie wszelkich nowinek technologicznych i systemów, które ułatwią codzienną wysyłkę towarów.

Istotny międzynarodowy list przewozowy

Międzynarodowy list przewozowy to ważny dokument, który potwierdza zawarcie umowy przewozu, a także dostarcza szereg istotnych informacji dotyczących poszczególnych etapów transportu. List przewozowy może mieć różny wygląd i nieco inny układ, w każdym dokumencie jednak muszą znaleźć się te same informacje – dane nadawcy, przewoźnika i odbiorcy, koszt transportu towaru, koszt cła, a także wszelkie dodatkowe opłaty, jakie mogą pojawić się podczas przewożenia za granicę. Istotne są również informacje na temat samego towaru – co jest przewożone, w jakiej ilości lub wadze, czy produkty wymagają specjalnego postępowania podczas transportu, czy są to towary niebezpieczne lub potrzebują dodatkowych pozwoleń. W liście przewozowym podaje się również takie informacje, jak pobrane przez przewoźnika zaliczki, zakaz rozładunku czy inne kwestie, które ułatwią sprawny obieg towaru. Kto wystawia cmr – w tej kwestii nie ma wątpliwości, każdorazowo jest to obowiązek nadawcy towaru. Powinien on stworzyć list przewozowy w trzech egzemplarzach, jeśli jest on papierowy. Jeśli natomiast jest to list elektroniczny, będzie zdecydowanie prościej.

Warto korzystać z nowoczesnych rozwiązań

Elektroniczny CMR to doskonałe rozwiązanie dla tych firm, które wysyłają za granicę sporo towarów, a co za tym idzie – wystawianie listów przewozowych jest konieczną codziennością. Dzięki temu, że wszystko znajduje się w elektronicznej bazie danych, wystawienie CMR jest zdecydowanie szybsze. Generatory CMR pozwalają bowiem na zapisywanie wielu informacji dotyczących trasy czy odbiorców, a później jedynie ich pobieranie. Każdy adres, który się pobiera zamiast wpisywać ręcznie, to oszczędność czasu. Podobnie, jak wszystkie inne informacje, których wpisywać ręcznie nie trzeba. Korzystanie z generatorów CMR to spore ułatwienie w codziennej działalności firmy. Są proste w obsłudze, listy przewozowe można wtedy monitorować na bieżąco, a także wszystkie etapy transportu mieć pod kontrolą.

spacer

Odpowiedz