pompa do szamba

Pompa do szamba i jej oczyszczanie – dowiedz się więcej

Szambo to specjalnie przygotowany pojemnik zakopany pod ziemią, który służy do oczyszczania ścieków wypływających z domu. Zbiorniki te są zwykle wykonane z włókna szklanego, plastiku lub betonu. Z biegiem czasu w zbiorniku gromadzą się warstwy szlamu i piany i innych stałych nieczystości. Aby pozbyć się nagromadzonego szlamu i piany, ważne jest, aby szambo było regularnie czyszczone. Bez czyszczenia zbiornika system stanie się nieefektywny i nie będzie w stanie skutecznie oczyszczać przepływających przez niego ścieków, a pompa do szamba przestanie działać efektywnie. Chociaż możesz przeprowadzić czyszczenie szamba regularnie, co rok lub dwa lata, możliwe jest również określenie na podstawie własnej oceny, kiedy należy przeprowadzić czyszczenie szamba. Gdy kożuch znajdzie się w odległości ok. 20 cm od podstawy rury wylotowej w zbiorniku, system należy wyczyścić. To samo dotyczy sytuacji, gdy dolna warstwa szlamu znajduje się około 30 cm od rury wylotowej. Jednak wykrycie warstw piany i szlamu w szambie może być bardzo trudne, dlatego zdecydowanie zalecamy skontaktowanie się z inspektorem szamba w celu ustalenia, czy konieczne jest czyszczenie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej znaczeniu czyszczenia szamba i temu, co pociąga za sobą ten rodzaj czyszczenia.

Czyszczenie szamba obejmuje cztery elementy, które obejmują: pompy i okienka inspekcyjne, efektywność wykorzystanie wody, właściwą utylizację odpadów oraz utrzymanie obszaru drenażu. Komora pompy zbiera ścieki pochodzące ze zbiornika. Jeśli działa nieprawidłowo, szambo może się całkowicie wyłączyć i przestać działać, co zablokuje możliwość korzystania z urządzeń sanitarnych w domu.

Czy pompa do szamba wymaga konserwacji

Jeśli myślisz o wyczyszczeniu szamba, rozważ zrobienie tego raz na rok lub dwa. https://www.sklep-watermark.pl/ i inne elementy systemu kanalizacyjnego wymagają regularnego czyszczenia, które daje pewność, że system pozostanie sprawny i w dobrym stanie. Cztery oddzielne elementy, które są niezbędne do zakończenia czyszczenia szamba to:

  • Kontrola pomp i okienek inspekcyjnych
  • Sprawdzenie efektywności wykorzystania wody
  • Właściwa utylizacja odpadów
  • Utrzymanie obszaru pola drenażowego

 

Powinieneś zlecić profesjonalnemu inspektorowi sprawdzenie systemu septycznego w twoim domu przynajmniej raz na trzy lata. Sam zbiornik należy pompować w odstępach 3-5 lat. Należy pamiętać, że niektóre elementy mogą wymagać bardziej regularnych przeglądów. Jeśli masz szambo, które jest wyposażony w elementy mechaniczne, przełączniki elektryczne lub pompy, kontrola tych elementów powinna odbywać się raz w roku. Rozważ zawarcie umowy serwisowej, jeśli potrzebne są częstsze przeglądy Twojego systemu. Czynniki decydujące o częstotliwości kontroli pompy septycznej obejmują:

  • Wielkość twojego domu
  • Ilość ciał stałych obecnych w ściekach
  • Wielkość szamba
  • Ilość ścieków wytwarzanych w Twoim domu

 

Kiedy skontaktujesz się z inspektorem szamba, osoba ta przyjrzy się warstwom szlamu i piany, jednocześnie sprawdzając, czy nie ma wycieków. Upewnij się, że wszelkie zapisy z inspekcji są przechowywane na wypadek konieczności odniesienia się do nich w przyszłości. Jeśli czyszczenie nie jest jeszcze konieczne, nadal ważne jest, aby śledzić warstwy piany i szlamu, które są Ci przekazywane przez inspektora. Jeśli masz trudności ze znalezieniem profesjonalnych inspektorów w Twojej okolicy, skontaktuj się z firmą Watermark.

Dlaczego szambo i pompa do szamba wymagają czyszczenia?

Kiedy spłukujesz toaletę w domu, użyjesz wody do wzięcia prysznica lub uruchomisz pralkę, zużyta woda i nieczystości trafiają do szamba. Szambo jest zaprojektowane tak, aby ciecz, taka jak woda, mogła być odprowadzana ze zbiornika do pola drenażowego. Ale odpady opadają na dno zbiornika i pozostają tam tak długo, aż wypompuje je pompa do szamba. Gdy odpady zaczynają się rozkładać, zamieniają się w szlam lub pianę. Czyszczenie zbiornika usuwa ten szlam, zapobiegając zapełnieniu zbiornika tak, że nie może on działać lub przeleje się poza zbiornik.

Technicznie rzecz biorąc, można samodzielnie wyczyścić szambo. Jednak profesjonaliści nie zalecają tego. Czyszczenie szamba to trudny i pracochłonny proces. Jeśli zrobisz to nieprawidłowo, możesz uszkodzić zbiornik, niewłaściwie pozbyć się odpadów lub nie usunąć wszystkich odpadów ze zbiornika.

Powinieneś zatrudnić profesjonalistę do czyszczenia szamba z wielu powodów. Profesjonalista może szybko i łatwo zlokalizować Twój czołg i wykopać go. Profesjonalista ma narzędzia potrzebne do prawidłowego pompowania zbiornika. Specjalista posiada również wiedzę i przeszkolenie, aby usunąć wszystkie odpady z Twojego zbiornika i odpowiednio je zutylizować.

Różne czynniki wpływają na częstotliwość, z jaką Twój zbiornik musi być przepompowywany, np. wielkość zbiornika, wielkość Twojego domu, liczba osób tam mieszkających, ilość odpadów z produktów gospodarstwa domowego oraz czy używasz enzymów lub bakterii w twoim zbiorniku.

Specjalista może oszacować, jak często należy czyścić zbiornik na podstawie tych czynników.

Kiedy Twój zbiornik musi być przepompowany, woda może zacząć powoli spływać z Twojego domu. Możesz zauważyć kałuże wody wokół stóp pod prysznicem lub wodę z umywalki, która powoli odpływa podczas zmywania naczyń. Innym znakiem, że szambo należy przepompować, są zapachy. Gdy twój zbiornik jest pełny, mogą być obecne zapachy. Te zapachy mogą być obecne na podwórku wokół zbiornika lub mogą przedostawać się przez rury do domu, a zapachy mogą być wyczuwalne w pobliżu kanalizacji.

 

spacer

Odpowiedz