Po pożyczki bankowe sięgamy z różnych powodów i w różnych celach. Za każdym razem przy składaniu wniosku trzeba jednak mieć świadomość, że bank bardzo wnikliwie przyjrzy się naszej kondycji finansowej, a także historii kredytowej. Musi bowiem mieć pewność, że udziela finansowania osobie, która jest wiarygodna i wypłacalna.
Przy analizie wniosków kredytowych analitycy bankowi biorą pod uwagę całe mnóstwo różnych kwestii. Przede wszystkim sprawdzają dokumenty dostarczone przez samych wnioskodawców, a najczęściej są to umowy o pracę oraz zaświadczenia o wysokości zarobków. Dzięki temu można wstępnie ocenić, jaka jest kondycja finansowa wnioskodawcy i czy można udzielić mu kredytowania. Ale to nie wszystko, bank bowiem bierze pod uwagę także wszystkie nasze zobowiązania, szczególnie te wydatki, które ponosimy co miesiąc.
Wysokie zarobki nie oznaczają wysokiej zdolności
Nawet, jeśli nasz poziom zarobków jest dosyć wysoki, nasza zdolność kredytowa taka nie będzie, jeśli mamy co miesiąc sporo wydatków. Przy analizie wniosku o kredyt bank bierze pod uwagę nasze koszty życia, stałe wydatki na mieszkanie, alimenty, jeśli płacimy regularnie na swoje dzieci, a także wszystkie inne kredyty i pożyczki, które aktualnie spłacamy. Może się więc okazać, że po takiej analizie nasza zdolność finansowa wcale nie będzie wysoka i pomimo sporych dochodów nie otrzymamy kredytu. W przypadku oceny zdolności bank może brać pod uwagę także wydatki na nasze hobby czy zainteresowania, jeśli ponosimy je co miesiąc. Tak z pewnością się stanie, jeśli wnioskujemy o kredyt w banku, w którym mamy konto i analitycy mają dostęp do naszej historii z konta i wyciągów bankowych.
Poprawa zdolności kredytowej
Jeśli w przyszłości planujemy wnioskowanie o większy kredyt gotówkowy, warto się do tego dobrze przygotować i na kilka sposobów poprawić swoją zdolność kredytową. Oczywistym sposobem jest zwiększenie dochodów, warto więc pomyśleć o lepsze pracy lub zmianie warunków umowy w obecnej formie zatrudnienia. Dobrze jest również pospłacać wszystkie aktualne zobowiązania – raty w sklepach, karty kredytowe czy drobne pożyczki, które mogą mieć wpływ na ocenę naszej zdolności kredytowej. Im bardziej czyste konto będziemy mieć, tym większe szanse, że przy składaniu wniosku o większy kredyt zostanie on rozpatrzony pozytywnie. Na https://habzafinanse.com.pl/zdolnosc-kredytowa/ można też znaleźć sporo wiedzy i porad na temat zdolności finansowej, dzięki czemu łatwiej będzie nam wprowadzić w życie rożne formy poprawiania tej zdolności. Im lepiej przygotujemy się do rozmów z bankiem na temat kredytu, tym większe jest prawdopodobieństwo, że go otrzymamy. Warto też pamiętać, że banki mają różne wewnętrzne sposoby oceniania zdolności kredytowej wnioskodawców. Może się więc okazać, że z taką samą zdolnością w jednym banku otrzymamy kredyt, a w innym nie.