Tall ships DPfilm11sgeorgia12

Praca na statku za granicą- jaki zwrot podatków przysługuje?

Osiąganie przychodów z zagranicy zwykle przynosi wiele problemów podczas rozliczania podatkowego na koniec roku. Oczywiście obecnie dostępne są przykładowe formularze, które pomagają w wypełnianiu odpowiednich rubryk, jednak na niektóre sytuacje nadal ciężko znaleźć rozwiązanie. Duży kłopot zwykle pojawia się, jeśli obywatel Polski pracuje na pokładzie statku międzynarodowego, który swoją siedzibę posiada w określonym kraju zagranicznym. Jaki zwrot podatków wówczas przysługuje?

Niestety w przypadku pracy na statku, który stacjonuje za granicą, ciężko uzyskać zwrot podatku z Anglii tak, by całkowicie uniknąć dalszych rozliczeń z urzędem skarbowym. Zwykle marynarze osiągający wysokie dochody na morzu nie są w stanie ukryć wszystkich swoich dochodów, co jest jednoznaczne z tym, że zwykle przekraczają dopuszczalną kwotę bez opodatkowania. W pewnym sensie da się ukryć niektóre przychody, zwłaszcza jeśli dany marynarz będzie stosować się do zasad zawartych w umowie o unikaniu podwójnym opodatkowaniu. Mogłoby się zdawać, że wówczas zostanie pewna kwota, którą później na koniec roku będzie mógł otrzymać z powrotem. Istnieje jednak szereg czynników, które w korelacji z dochodem zagranicznym, automatycznie spowodują konieczność ujawnienia zagranicznych dochodów w Polsce. Wszelkie dochody osiągnięte w pracy, przychód z umów cywilno-społecznych oraz praw autorskich należy wpisać w rozliczenie, którego dokonuje się na koniec każdego roku.

Podatki są rozliczane w ojczystym kraju marynarza, chyba że umowa, którą nawiąże ze swoim pracodawcą będzie stanowiła inaczej. Problem dotyczy niestety tej części pracowników zajmujących się żeglugą, którzy pracują w kraju życzącym sobie płacenia horrendalnych zaliczek za podatki. Nie ma to jednak najmniejszego sensu- zwykle zaliczka ta zwracana jest na koniec każdego roku pracy, ale tylko w kraju, w którym została ona pobrana. W Polsce natomiast nie uznaje się takich należności- skoro podatek nie był zapłacony w całości za granicą, to nie ma od czego odliczać zwrotu. Państwo uzyskujące przychody ze statku, na którym pracuje dany marynarz ubiegający się o zwrot podatkowy, zwykle upatruje w nim prawo do opodatkowania całej załogi, bez konieczności odliczania marynarzom niezbędnych zaliczek. Jeśli zaś marynarz wykonuje pracę na pokładzie statku zarejestrowanego w Międzynarodowym Rejestrze Statków, nie płaci podatku dochodowego ani w kraju zagranicznym, w którym ją wykonuje, ani w Polsce. Wówczas problem ze zwrotami całkowicie zanika.

Choć kwoty, o które kłócą się marynarze, ciężko oszacować to warto wspomnieć, iż Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku rozpatrzył ok. 150 skarg marynarzy na decyzje skarbówki. Niestety większość z nich to sprawy przegrane, które nie miały nawet szans przebicia- sąd i tak przyznał rację fiskusowi. Zwykle chodzi jednak o znaczne sumy pieniężne- jak twierdzą eksperci średni dochód roczny marynarza może opiewać nawet na 1,5 mld zł. Z tego jednak trzeba się liczyć z 300 tys., które będą pokrywać wszelkie podatki.

spacer

Jeden komentarz do wpisu “Praca na statku za granicą- jaki zwrot podatków przysługuje?

  1. purchawa

    1,5 mld pln rocznie? chyba raczej 1,5 mln, nie mld.
    Kiepskiej jakości informacje mają “Ci Experci”
    Każdy marynarz by marzyłby o takich zrobkach…

Odpowiedz