2017_02_02_dj_007

Pracujesz na statku? Jakim badaniom powinieneś się poddać?

Na statkach handlowych na całym świecie obowiązują te same zasady co do bezpieczeństwa oraz wydawania świadectw zdrowia. Świadectwo zdrowia musi być wydane przez lekarza zatwierdzonego przez Urząd Morski. Procedury przeprowadzania badań są zawarte w Seafarer Medical Examination System. Na przykład w Wielkiej Brytanii certyfikat nazywa się ENG1. Dokument Medical Examination pozwala uzyskać nam informacje o liście krajów w których certyfikaty są akceptowanie przez MCA. Badania medyczne i świadectwo zdrowia, które jest wydawane na podstawie przeprowadzanych badań obowiązuje wszystkich pracowników zatrudnionych na statkach. Pracownicy tymczasowi, pracownicy dający jednorazowe występy na statkach oraz gościa nie muszą wykonywać badań medycznych, ponieważ nie spełniają istotnej roli na statku i nie są na liście alarmowej.

Standardowe badania dla pracowników statku

Badania medyczne podstawowe, które musi przeprowadzić każdy to:

badania moczu i krwi,
prześwietlenie płuc,
ogólne badania medyczne.

Obok tych badań mogą być przeprowadzone też badania stanu uzębienia czy test wysiłkowy dla osób, które mają problemy z układem krążenia. Innym istotnymi badania medycznymi jest:

test na daltonizm – badanie jest przeprowadzone na marynarzach. Badanie pozwala ustalić stopień upośledzenia w rozróżnianiu kolorów. Statki głównie palą światła czerwone na lewej burcie i zielone na prawej burcie. W trakcie nocy nawigator na podstawie ustawień świateł umożliwia ustalenie kierunku porusza się statku. Kolory są także stosowane w dziale maszynowym, ponieważ do oznaczania zaworów i systemów rurociągów stosuje się kod kolorów. Kolor czerwony na linii przeciw pożarowej i kolor niebieski dla wody słodkiej.

Ten sam system kodowania kolorów jest używany od oznaczania kabli i między innymi elektrycy powinni przeprowadzić test na daltonizm. Pracownicy działu hotelowego nie są zobowiązani do przejścia testu na daltonizm. Test na daltonizm powinien zostać przeprowadzony przed rozpoczęciem szkolenia pracowników, aby zaoszczędzić pieniądze w razie niepowodzenia u któregoś pracownika testu na daltonizm.

badania alkoholowe i narkotykowe – są to bardzo istotne badania ze względu bezpieczeństwa statku i załogi, aby czynności wykonywane na statku były wykonywane przez pracowników prawidłowo i odpowiedzialnie. Wiele statków posiada wprowadzoną politykę antyalkoholową i antynarkotykową, która polega na zakazie spożywania i wnoszenia na burtę alkoholu i narkotyków. W celu kontrolowania co robi pracownik w czasie urlopu lub pobytu w porcie przeprowadzane są okresowe testy alkoholowe i narkotykowe.

Przeprowadzanie testów odbywa się przed rozpoczęciem kontraktu lub w czasie pobytu statku w porcie. W celu wykonania testu przeprowadza się analizę składu moczu. Test jest prosty i bezbolesny. Należy mieć na uwadze, że test alkoholowy wykazuje nadużycie alkoholu w dnia poprzedzających test i stwierdza też alkoholizm pracownika. Drugi test, czyli test narkotykowy stwierdza spożywanie narkotyków, a też określa czy narkotyki były brane przez pracownika 3 miesiące przed testem.

Przed długim rejsem nie zapomnij również o wizycie u stomatologa. Na pełnym morzu może być problem z tego typu usługami 🙂 Osobiście mogę polecić DENTICA – dentysta Wrocław – leczyłem się tam nie raz.

spacer

Odpowiedz