pexels-jae-park-3849551

Problem z przegrzewaniem silnika elektrycznego? Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje!

Zwłaszcza w upalne dni można zobaczyć stojący na poboczu samochód z podniesioną maską i kłębami pary lub dymu z komory silnika. W takim przypadku samochód się przegrzał, co często wynika z połączenia ekstremalnych temperatur i wcześniejszego problemu z konserwacją. Jeśli problem nie zostanie wykryty na czas i pojazd się przegrzeje, może to doprowadzić do katastrofalnej w skutkach awarii silnika i kosztownych napraw.

Ale czy samochody elektryczne mogą się przegrzewać?

Nie w taki sam sposób, jak robią to pojazdy nieelektryczne, ale kierowcy powinni zawsze podejmować środki ostrożności w celu zarządzania ciepłem, niezależnie od komponentów, które motywują ich pojazdy.

Gdy silnik elektryczny się przegrzewa, mogą wystąpić poważne problemy, takie jak utrata izolacji uzwojenia silnika. Z kolei silnik będzie bardziej podatny na spalenie, co oznacza konieczność wymiany silnika. Znając typowe przyczyny przegrzania silnika elektrycznego, możesz podjąć środki zapobiegawcze, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia przegrzania.

Jeśli wydaje się, że Twój silnik elektryczny ma problemy z pracą w prawidłowej temperaturze – udaj się do fachowców. Najpierw jednak poznaj najczęstsze przyczyny przegrzania silników elektrycznych. Zapraszamy do lektury!

Czy samochody elektryczne mogą się przegrzewać? Tak, samochody elektryczne mogą się przegrzewać. Gdy akumulatory się rozładowują, wytwarzają ciepło, a w trudnych warunkach wytwarzane ciepło może być zbyt duże dla elementów pojazdu. Najwcześniejsze nowoczesne modele opierały się na pasywnych lub wymuszonych metodach chłodzenia powietrzem, ale wysyp pożarów akumulatorów w niektórych konstrukcjach dowiódł, że bardziej złożone układy chłodzenia lepiej zapobiegają przegrzaniu ogniw paliwowych. Termin „zarządzanie termiczne” jest szeroko stosowany do opisania procedur chłodzenia pojazdów elektrycznych, warto się z nim zapoznać bliżej.

Zatkane kanały/wentylatory

Gdy kanały/otwory wentylacyjne są zatkane w maszynach zasilanych elektrycznie, może nie być dopływu wystarczającej ilości powietrza, aby zapewnić wystarczające chłodzenie. W rezultacie ciepło może wzrosnąć do niepokojących poziomów. To sprawia, że ważne jest regularne sprawdzanie otworów wentylacyjnych/kanałów.

Przeciążenie

Jeśli silnik zostanie przeciążony, może dojść do znacznego uszkodzenia łożysk i uzwojenia. Ważne jest, aby przed użyciem silnika sprawdzić specyfikacje dotyczące poziomu obciążenia roboczego. W ten sposób z większym prawdopodobieństwem pozostaniesz w bezpiecznym zasięgu.

Efekty środowiskowe

Twój silnik elektryczny może być bardziej podatny na przegrzanie, jeśli sklep jest regularnie utrzymywany w wysokiej temperaturze.

Ciągłe włączanie i wyłączanie

Gdy silniki elektryczne trójfazowe są często włączane i wyłączane, mogą stać się bardziej podatne na przegrzanie. Ważne jest, aby sprawdzić wytyczne dotyczące konkretnego silnika, aby sprawdzić, czy mogą one stać się podatny na przegrzanie, jeśli są często włączane i wyłączane.

spacer

Odpowiedz