worksite-2458150_640

Projekt własnego basenu – co należy wziąć pod uwagę?

Basen to wybawienie w upalne dni. Mieszkańcy blokowisk, pozbawieni własnego ogródka mogą liczyć na miejskie pływalnie, jednak amatorzy wodnego relaksu posiadający własne ogrody mogą nie tylko zaopatrzyć się w baseny, ale również samodzielnie zaprojektować idealny basen i zlecić jego budowę. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, warto się zastanowić nad kilkoma istotnymi kwestiami, które wpłyną na korzystanie z basenu w przyszłości. Co należy wziąć pod uwagę? Jakie są obecne trendy, jeśli chodzi o szeroko pojętą architekturę ogrodową? Poniżej przedstawimy kilka podpowiedzi, które jeszcze bardziej uprzyjemnią korzystanie z basenu w gorące dni.

Co wziąć pod uwagę podczas tworzenia własnego basenu?

Choć wydaje się oczywiste do czego służy basen, to jednym z najważniejszych pytań, jakie należy sobie zadać przed jego budową jest to, jakie ma spełniać funkcje. Istotnym jest to, czy chcemy tylko pływać, czy w basenie przyda nam się strefa dla tych, którzy jeszcze pływać nie umieją, czy potrzebujemy miejsca dla dzieci. Nie bez znaczenia podczas użytkowania pozostaje kształt niecki basenowej, a także jego umiejscowienie- wewnątrz domu, w osobnym budynku czy w przydomowym ogródku. Dobrym rozwiązaniem jest aranżacja basenu w bliskim otoczeniu przydomowego tarasu- bliskie towarzystwo mebli ogrodowych oraz otoczenie zieleni wpłynie na wygodę i przyjemność podczas pływania. Zanim rozpoczniemy budowę wybranego basenu, konieczne jest wykonanie jego projektu. To właśnie dlatego warto jest wiedzieć, jakie oczekiwania odnośnie jego wyglądu, głębokości i kształtu mamy. Na etapie projektu warto jest zadbać o wszystkie detale i uwzględnić nasze oczekiwania względem budowli.

Oprócz budowy samego basenu nie można zapomnieć o zapleczu technicznym, bogatym w urządzenia obsługujące basen, takie jak filtr czy pompa. Wybierając urządzenia dbające o czystość i użytkowanie basenu należy postawić na dobrej jakości przedmioty, które będą długo służyły bez szwanku, na przykład: rury pvc-u do wody. Decydując się na przydomowy basen należy pamiętać, że zgodnie z wymogami pH wody powinno mieć między 7,2, a 7,6. Dobrym rozwiązaniem już na etapie projektu basenu jest wybór ekonomicznych technologii, które pozwolą cieszyć się z codziennych kąpieli przy zachowaniu kosztów budowy i użytkowania na atrakcyjnym poziomie. Spośród wariantów dostępnych na rynku dostępne są różne rodzaje niecek basenowych, mocowanych ponad powierzchnią ziemi, jak i w specjalnie przygotowanym otworze wewnątrz ziemi. Coraz częściej korzysta się z wytrzymałych i atrakcyjnych cenowo technologii prefabrykowanych, które stopniowo wypierają klasyczne niecki żelbetowe. Dodatkowej przyjemności z użytkowania basenu mogą dodać atrakcje wodne, takie jak bicze wodne, wodne place zabaw czy fontanny, dlatego też warto wziąć pod uwagę ich montaż. Aby w pełni cieszyć się orzeźwieniem płynącym z basenu, warto pamiętać o regularnej dbałości o filtry i dodatkowe urządzenia, wspomagające pracę basenu.

spacer

Odpowiedz