pexels-photo-247522

Pupil w podróży morskiej – jak zadbać o zwierzę na statku?

Wybierasz się w dłuższą podróż statkiem lub promem wraz ze swoim pupilem? Warto zadbać o to, by podróż przebiegła zwierzakowi jak najmniej problemowo i bezstresowo. Przygotowania warto rozpocząć już wcześniej, gdyż czworonogi nie zawsze dobrze znoszą wyjazdy i opuszczanie swojego domu.

Jeśli planujemy wyjazd wraz z pupilem, trzeba odpowiednio wcześniej zadbać o wiele kwestii, także formalnych. Zwierzęta wyjeżdżające za granicę muszą być zaszczepione, posiadać książeczki zdrowia i chipy. Bez tych formalności może się okazać, że zostaniemy zatrzymani na granicy.

Jak przygotować czworonoga do podróży?

Kolejną kwestią jest przygotowanie samego zwierzaka. W przypadku psów konieczny jest kaganiec oraz smycz. Niewielkie rasy psów można rteż przewozić w specjalnie do tego przeznaczonych torbach czy kontenerach. Koty natomiast obowiązkowo muszą być przewożone w transporterach, gdyż trudno jest je utrzymać w ryzach w obcym miejscu i mogą bardzo się zestresować. Do transportera warto włożyć ulubioną zabawkę zwierzaka lub jakiś fragment ubrania, który zapachem przypominałby o bezpiecznym domu. Niektóre zwierzęta na tyle źle znoszą podróż, że potrzebne im będą dodatkowe środki uspokajające. Warto wybrać się do weterynarza i poprosić o coś, co złagodziłoby stres zwierzaka podczas podróży. Najczęściej są to tabletki podawane tuż przed wyjazdem, które działają nieco uspokajająco lub nasennie. Dobrym rozwiązaniem są też obroże feromonowe, które zakłada się zwierzakowi dzień przed podróżą. Wydzielają one substancje, które łagodzą lęk i niepokój u czworonoga.

Nie zapomnij o ulubionych smakołykach

W długiej podróży statkiem niezbędna również będzie karma dla psa lub kota w takiej ilości, aby na pewno nie zabrakło jej podczas podróży. Najlepiej zabrać karmę, którą zwierzak zjada na co dzień, aby nie wywołać u niego żadnych rewolucji żołądkowych. Warto też mieć pod ręką różnego rodzaju przysmaczki, które nasz zwierzak uwielbia. Można je potraktować jako nagrodę za spokojne zachowanie i raz na jakiś czas podawać pupilowi. Jeśli wybieramy się w długą podróż, warto zadbać o to, by podczas tej podróży jak najwięcej czasu spędzać ze swoim zwierzakiem. Pupil będzie się bardziej stresował, jeśli zostanie zamknięty sam w nieznanym sobie pomieszczeniu. Oczywiście, jeszcze przed wyjazdem warto się upewnić, czy zwierzaka w ogóle można przewozić wybranym przez nas środkiem transportu oraz sprawdzić, jak wyglądają różnego rodzaju opłaty. Najczęściej bowiem trzeba zwierzakowi kupić osobny bilet czy uiścić różne inne opłaty. Warto więc mieć świadomość, że wyjazd wraz z pupilem będzie nas kosztował nieco więcej niż gdybyśmy podróżowali samodzielnie, a zwierzaka zostawili w domu. Czasem jednak nie mamy innego wyjścia i musimy naszego czworonożnego towarzysza zabrać ze sobą.

spacer

Odpowiedz