bobby-burch-7ghPaPLdmTY-unsplash

Remont łodzi – które elementy wymieniamy najczęściej?

Posiadanie własnej łodzi to marzenie każdego żeglarza i miłośnika spędzania czasu na wodzie. Warto jednak mieć świadomość, że jest to nie tylko wielka przyjemność i wakacyjna wolność, ale również sporo obowiązków. Właściciele łodzi muszą je regularnie naprawiać i konserwować. Bez tych prac najczęściej po kilku sezonach łódź byłaby już niezdatna do większych rejsów.

Gdy posiadamy własną łódź, powinniśmy ją regularnie i dokładnie przeglądać. Najważniejsze jest sprawdzenie jej jesienią po zakończeniu sezonu. Gdy wyciągniemy łódkę na brzeg, dokładnie widać, jakich prac potrzebuje. Najczęściej pojawiają się ubytki w kadłubie w miejscach, które w czasie sezonu znajdują się pod wodą. Po wyjęciu na brzeg należy przeprowadzić prace konserwacyjne, pomalować odpowiednimi farbami miejsca, w których poprzednie powłoki malarskie zostały uszkodzone. Jeśli tych prac nie wykonamy przed zimą, na wiosnę może się okazać, że do zrobienia będzie dużo więcej. Na wszystkich jednostkach pływających prace remontowe, nawet jeśli jest to naprawa niewielkich usterek, powinny być prowadzone na bieżąco.

Wymiana stolarki w łodzi

dysze do malowania gracoW wielu łodziach starszego typu ich szkielet wykonany jest z drewna. Elementy drewniane są oczywiście odpowiednio zabezpieczone i chronione przed działaniem szkodliwych czynników na wodzie. Nie oznacza to jednak, że są one nieśmiertelne i niezniszczalne. Najczęściej po kilku, maksymalnie kilkunastu latach użytkowania niektóre drewniane elementy warto wymienić na nowe. Wtedy warto szukać producentów, którzy mają w swojej ofercie dobrej jakości drewno, odpowiednio zaimpregnowane i przystosowane do zadań specjalnych. W ofercie podłogi drewniane Poznań bądź innych firm produkujących elementy drewniane można znaleźć produkty, które przydadzą się także w czasie remontu łodzi. Zanim zdecydujemy się na gruntowny remont łodzi, musimy pamiętać, by wszystkie prace wykonywać w odpowiedniej kolejności. Łódź powinna być zabezpieczona przed wiatrem, słońcem i wodą deszczową. Jeśli o to nie zadbamy może się okazać, że wymieniając jedne elementy narazimy na uszkodzenia inne elementy łodzi.

Osprzęt niszczy się dosyć szybko

W czasie prac naprawczych na łodzi warto zwracać uwagę także na osprzęt żeglarski, który w każdym sezonie jest eksploatowany wyjątkowo silnie. Regularnej wymiany, a także różnych drobnych napraw wymagają chociażby wszystkie żagle, które są stosowane na żaglówkach. W łodziach motorowych konieczna jest konserwacja poszczególnych elementów silnika. Po sezonie przyda się również gruntowny przegląd wyposażenia łodzi, które zwłaszcza w czasie długotrwałych rejsów może ulegać usterkom czy zniszczeniom. Jeśli decydujemy się na posiadanie własnej łodzi, musimy mieć świadomość, że będzie ona wymagała spory nakładów finansowych, czasu i pracy po każdym zakończonym sezonie i później, po zimie, przed jej ponownym zwodowaniem. Warto więc bardzo dobrze się zastanowić, czy nas na to stać i czy będziemy w stanie na bieżąco przeprowadzać wszystkie potrzebne prace.

spacer

Odpowiedz