preview16

Rozwój dziecięcego hobby – jak zauważać zainteresowania naszych pociech?

Taniec, piłka nożna, bieganie, kolekcjonowanie znaczków, śpiew, pływanie… Pomysłów na hobby, które może zaciekawić dzieci, jest bardzo wiele. I świetnie! Dzięki nim nasze pociechy mają ogromne możliwości rozwoju. Oczywiście najważniejsza jest tu rola rodzica, który powinien zauważyć zainteresowania swoich pociech, a także wspierać je i podsycać.

Jak zauważyć zainteresowania naszych pociech?

Boisz się, że przegapisz zainteresowania swoich dzieci? Niepotrzebnie! Wystarczy, że będziesz bacznie je obserwować. Oczywiście to nie znaczy, że masz chodzić za nim krok w krok z zeszytem i notować, co robi minuta po minucie. Bez paniki i stresu, na spokojnie. Zwracaj uwagę na to, co go interesuje, gdy jesteście na spacerze, gdy jesteście w sklepie, gdy się bawi w domu lub na świeżym powietrzu. Zafascynowanego kilkulatka da się łatwo zauważyć i gwarantuję, że Twojej uwadze też to nie umknie, o ile będziesz go obserwować. A gdy już Ci się uda dostrzec, to co sprawia radość Twojemu dziecku, zacznij to rozwijać i wspierać!

Jak je rozwijać?

juniora Nawet jeśli odkryta pasja dziecka jest dla Was czarną magią, to nie próbujcie go odwodzić od nowego hobby. Najlepsze, co możecie mu w tej chwili zaoferować to pełną akceptację i swoje zainteresowanie. Poproście swojego malucha, niech opowie Wam o swoich zainteresowaniach i uważnie słuchajcie tego, co ma Wam do przekazania. Kto wie, może dzięki tej krótkiej opowieści zrozumiecie jego pasję i będziecie wiedzieć, jak pomóc mu ją rozwijać. W razie trudności zawsze możecie poszukać miejsc, w których pozna osoby o takich samych zainteresowaniach. Dla przykładu, jeśli maluch interesuje się żeglarstwem, obowiązkiem rodzica jest zapewnienie wszelkich dostępnych sposobów, które pozwolą mu rozwijać hobby. Na początek można mu kupić kilka książek o żeglarstwie. Następnie warto by było udać się na wspólny rejs żaglówką. Jeśli po tym utwierdzimy się w przekonaniu, że dziecko jest faktycznie zafascynowane nowym hobby, to warto też pomyśleć o zapisaniu go do szkoły żeglarskiej. Tam pod okiem wykwalifikowanych instruktorów nauczy się nie tylko podstaw żeglowania, ale pozna też osoby o podobnych zainteresowaniu. Tylko wtedy dziecko będzie mogło ocenić, czy właśnie z takimi zainteresowaniami chce wiązać swoją przyszłość. Podobna zasada dotyczy także zbierania znaczków, grania w piłkę, fotografowania, malowania oraz wszelkich innych form aktywności, czy pasji.

Dzięki temu, że dziecko próbuje różnych rzeczy, poszerza swoje horyzonty. To przyniesie korzyści również w przyszłości, bo hobby nie tylko daje przyjemność i satysfakcję, ale także sprawia, że dziecko łatwiej nawiązuje relacje z innymi ludźmi. W pasji i hobby tkwi ogromna siła, której potrzeba też w dorosłym życiu. Dlatego zawsze warto wspierać dziecięce zainteresowania, niezależnie od tego, czy nam się podobają, czy nie.
Artykuł powstał przy współpracy z https://omade.pl/, najlepszym sklepem pod względem funkcjonalnych produktów i akcesoriów, jak np. dostawka do wózka, grzechotki, gryzaki, śpiworki, etc.

spacer

2 comments on “Rozwój dziecięcego hobby – jak zauważać zainteresowania naszych pociech?

  1. dyktanda

    Przydatne są też różne zabawki edukacyjne. Teraz jest bardzo duży wybór tego typu pomocy naukowych.

  2. Ruda

    Czy Wasze dzieci też mają problem z przyswojeniem ułamków na lekcjach matematyki? Znalazłam na https://juniora.pl/ kilka bardzo ciekawych pomocy dydaktycznych do ćwiczenia na wesoło w domu. Z doświadczenia bardzo polecam, dzieci przestały bać się lekcji matematyki.

Odpowiedz