15 drewno_800x450

Schody drewniane – funkcjonalizm czy artyzm?

Dziś raczej rzadko spotyka się sytuację, by schody drewniane były integralnym elementem konstrukcyjnym wybranego pomieszczenia. Owszem, na rynku pojawiają się i takie projekty, ale nie dotyczą one z reguły schodów w konstrukcji drewnianej. Te bowiem są “zarezerwowane” głównie do celów reprezentacyjnych.

Schody drewniane a gotowy projekt domu

Od razu należy podkreślić, że schody z drewna wykonywane są niejako “na ostatnią chwilę”. Wynika to stąd, że ich konstrukcja wymaga odpowiedniego dopieszczenia, oszlifowania, a nawet olejowania i malowania. Jeśli schody z drewna mają prezentować się pięknie, muszą zostać dopasowane do określonego typu wnętrza. Dlatego osoby budujące dom, stawiają (i wykończają) schody zwykle na ostatnich etapach realizacji inwestycji. Co więcej, taka inwestycja zwykle nie kończy się na samych schodach. Wręcz przeciwnie – musi ona zostać wzbogacona o ciekawe i funkcjonalne dodatki. A tych – jak wiadomo – jest całkiem sporo.

Schody drewniane – piękno i funkcjonalność

Od strony czysto funkcjonalnej, zalety drewnianych schodów są aż nadto widoczne. Wyróżniają się one ciekawym kształtem, niewielkim ciężarem i możliwością usytuowania w sposób niezależny względem reszty aranżacji domu. Warto też zaznaczyć, że schody drewniane mogą być poprowadzone w praktycznie dowolny sposób. Z ich pomocą można np. wykorzystać potencjał poddasza, zaoszczędzić sporo wolnej przestrzeni, a także – w pewnym sensie – wprowadzić do wnętrza sporo blasku i stylu.

Schody drewniane a bogactwo dodatków

Schody drewniane to też cała gama różnych dodatków. Niektóre z nich mają dość oczywistą postać (np. balustrady). Inne z kolei są dość oryginalne (np. zaskakujące źródła światła). I w jednym i w drugim przypadku jest mowa o rozwiązaniach, które mogą znacząco odmienić charakter wnętrz. I to zarówno w kontekście konstrukcji schodów, jak i wykorzystanych do ich montażu dodatków. Nawiasem mówiąc, do tej ostatniej grupy można wprowadzić np. inspirujące, szklane balustrady z delikatnym, dekoracyjnym podświetleniem.

Gdzie umieścić schody…

Idąc tym tokiem myślenia nietrudno odnieść wrażenie, że lokalizacja schodów z drewna nie powinna być przypadkowa. To jakie schody wybrać zależy bowiem również od miejsca, w którym będą się one znajdować. Jeśli będzie to np. zwykły pokój użytkowy na pierwszym piętrze, to wystarczą schody składane. A jeśli będzie to salon, to już konieczna stanie się inwestycja w bardziej reprezentacyjny układ schodów.

Podsumowując, schody drewniane to coś więcej, niż tylko funkcjonalne rozwiązanie. To prawdziwe dzieło sztuki, którego potencjał można wykorzystać w bardzo zróżnicowany sposób.

Schody drewniane Rzeszów
Sprawdź ofertę!
ul. Zielona 84
23-400 Biłgoraj
drewdom@drewdom.com.pl

spacer

Jeden komentarz do wpisu “Schody drewniane – funkcjonalizm czy artyzm?

Odpowiedz