marina-1609200_640

Sezonowy klub żeglarski – w jaki sposób pozyskać finanse?

Kluby żeglarskie powstają i działają w ostatnich czasach dosyć prężnie. Jest to oczywiście związane z faktem, że żeglarstwo cieszy się ogromnym zainteresowaniem i jest doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Bardzo często kluby żeglarskie decydują się na zakup łodzi, sprzętu, prowadzenie działalności edukacyjnej i rekreacyjnej. Mają więc możliwość wszechstronnego rozwoju, a także zarabiania na swojej działalności. Zanim jednak klub przejdzie na działalność komercyjną, powinien zadbać o to, aby wszystkie związane z jego powstaniem formalności były w jak najlepszym porządku.

Klub żeglarski nie jest oczywiście działalnością w stylu ,newconnect co jednak nie oznacza, że nie wymaga profesjonalnego podejścia i odpowiedniego finansowania. Zarówno same łodzie, jak i związany z żeglarstwem sprzęt nie należą do tanich. Mało kto może sobie pozwolić na finansowanie swojego hobby wyłącznie z własnej kieszeni. Aby klub żeglarski mógł pozyskać pieniądze z różnych źródeł, powinien na początku mieć załatwione formalności, stworzony statut oraz status fundacji czy organizacji. W przeciwnym razie jako grupa prywatnych osób członkowie klubu mogą mieć problem z pozyskiwaniem środków.

Warto szukać sponsorów i inwestorów

Dobrym pomysłem na poszukiwanie dla klubu żeglarskiego dodatkowych środków, jest szukanie sponsorów lub inwestorów, którzy zdecydują się wejść w tę dosyć ciekawą działalność. Kilka czy kilkanaście jachtów pływających po jeziorach czy po morzu to tak naprawdę doskonały nośnik reklamowy. Żagle mają potężną powierzchnię, która widoczna jest z dosyć daleka. Sprawdzają się często o wiele lepiej niż stacjonarne billboardy wywieszone w różnych miejscach w miastach czy na przedmieściach. Sponsora czy inwestora można więc zachęcić całkiem skuteczną reklamą. Dobrze jest uderzać najpierw do tych firm, których działalność jest bezpośrednio lub pośrednio związana z żeglarstwem. Reklamując się bezpośrednio na żaglach będą one mogły budować swój spójny i kompletny wizerunek jako firmy, która działa na różnych żeglarskich polach.

Inwestorzy szukają możliwości zarobku

Warto o tym pamiętać, jeśli szukamy finansowania z zewnątrz. Można jednak połączyć hobbystyczne działanie w klubie żeglarskim z możliwością zarabiania pieniędzy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by klub, który ma uregulowane wszystkie formalne kwestie, zajmował się działalnością komercyjną i na przykład czarterował jachty. Dzięki temu będą one mogły na siebie zarabiać wtedy, gdy nikt z członków klubu z nich nie korzysta. Oczywiście, aby jachty cieszyły się dużą popularnością wśród wynajmujących, trzeba inwestować w odpowiedniej klasy jednostki, które posiadają wiele udogodnień i zapewniają całkiem komfortowe wakacje na wodzie. Im więcej klub będzie miał łodzi, tym więcej będzie w stanie zarabiać w każdym sezonie. Jeśli uda się pozyskać inwestorów, którzy wyłożą swoje pieniądze, już na starcie tych łodzi będzie o wiele więcej, a co za tym idzie, także możliwości zarobkowe będą odpowiednio większe.

spacer

Odpowiedz