fiat-5294867_1280

Skrzynia biegów i związane z nią ciekawostki

Skrzynia biegów jest ważną częścią każdego pojazdu – w końcu zapewnia, że odpowiednie moce są przesyłane do kół, aby utrzymać prędkość tam, gdzie chcesz, i zachować stosunek mocy do wydajności w optymalnym miejscu. Zasadniczo zmienia biegi, niezależnie od tego, czy robisz to ręcznie, czy Twój pojazd automatycznie zajmuje się sprawami.

Jeśli chcesz rzucić okiem na swoją skrzynię biegów, popracować nad nią lub po prostu jesteś ciekawy, możesz się zastanawiać: gdzie znajdują się skrzynie biegów Fiat czy też innych marek?

Jeśli Twój pojazd ma napęd na przednie koła, skrzynia biegów najprawdopodobniej znajduje się pod przednią maską jako część układu napędowego. Zwykle jest nieco niżej niż silnik, częściowo pod nim i montowana z jednej lub drugiej strony, na poziomie miski olejowej.

Jeśli Twój pojazd ma napęd na tylne koła, skrzynia biegów będzie znajdować się za silnikiem, zwykle pod deską rozdzielczą. Jest połączona z wałem napędowym, który przechodzi od skrzyni biegów do tyłu pojazdu.

Co to jest „skrzynia biegów”?

W nowoczesnym pojeździe z napędem na przednie koła skrzynia biegów i mechanizm różnicowy są połączone w jedną jednostkę. Ten gadżet jest połączony bezpośrednio z silnikiem, tworząc układ napędowy. Cała duża kombinacja części i elementów znajduje się pod przednią maską

Pomocy, nie mogę znaleźć mojej skrzyni biegów!

Jeśli nie możesz znaleźć swojej skrzyni biegów w obszarach wymienionych powyżej, warto zapoznać się z instrukcją obsługi pojazdu, którą często można znaleźć online za pomocą prostego wyszukiwania Google. Istnieją oczywiście wyjątki od wymienionych powyżej ogólnych zasad, ponieważ samochody są produkowane w najróżniejszych dziwnych konfiguracjach. Na przykład, jeśli Twój pojazd ma silnik montowany z przodu, prawdopodobnie skrzynia biegów została umieszczona z tyłu, aby zapewnić równowagę.

Jeśli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz pomocy w zakresie skrzyni biegów, warto porozmawiać ze swoim mechanikiem.

Co się stanie, jeśli będę jeździł bez płynu przekładniowego?

Twój samochód jest wypełniony płynami, które współpracują ze sobą, aby zapewnić płynną pracę pojazdu. Niewłaściwe utrzymanie tych płynów spowoduje problemy na drodze. Jednym z tych podstawowych płynów jest płyn przekładniowy. Co się stanie, jeśli jeździsz bez płynu przekładniowego? Zajrzyj poniżej, aby się dowiedzieć!

Jak działa płyn przekładniowy?

Podobnie jak inne płyny w pojeździe, w pewnym momencie płyn przekładniowy będzie musiał zostać wymieniony (proces ten jest znany jako płukanie przekładni). Jednak w przeciwieństwie do wymiany oleju, która musi odbywać się znacznie częściej, zwykle można opóźnić płukanie skrzyni biegów. Płyn przekładniowy służy zarówno jako smar, jak i płyn hydrauliczny wspomagający zmianę biegów i chłodzenie skrzyni biegów.

Częstotliwość płukania skrzyni biegów zależy od rodzaju jazdy, którą prowadzisz. Podobnie jak na jakość oleju, na żywotność oleju przekładniowego może mieć wpływ sposób jazdy i warunki pogodowe.

spacer

Odpowiedz