jeshoots-com-pUAM5hPaCRI-unsplash

Skutki niesporządzenia testamentu – co nam grozi?

Wiele osób w dojrzałym wieku zaczyna myśleć o tym, by zabezpieczyć swoich bliskich na przyszłość bądź też zadbać o to, by ich dorobek życiowy trafił w odpowiednie ręce. Dlatego też pisanie testamentów jest powszechne, zwłaszcza wśród osób, które mają spory majątek. Aby dokument był ważny i nie do podważenia, powinien być sporządzony zgodnie ze wszystkimi wymogami.

Dziedziczenie według przepisów może być dwojakiego rodzaju – testamentowe oraz ustawowe. Z tym drugim mamy do czynienia, gdy zmarły nie zostawi testamentu, gdy zostanie on podważony lub gdy osoby powołane w testamencie do dziedziczenia zrzekną się spadku. W przypadku dziedziczenia ustawowego spadek trafia najczęściej do dzieci, małżonka osoby zmarłej, jego rodziców, a w rzadszych przypadkach do rodzeństwa i dziadków. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy rodzina nie jest nam specjalnie bliska lub nie mamy z nią żadnego kontaktu. Wtedy warto napisać testament, aby nasz majątek trafił do kogoś, komu chcemy po prostu go przekazać.

Zawsze warto napisać testament

Sporządzenie testamentu nie jest żadnym obowiązkiem i za jego brak nic nam nie grozi. Brak tego dokumentu może natomiast być problemowy w przypadku bliskich nam osób. Bardzo często bywa tak, że spadkodawca nie ma kontaktów z rodziną, ma natomiast bliskiego przyjaciela, partnera życiowego czy inną osobę, z którą łączą go dobre, bliskie relacje. Jeśli dodatkowo ma spory majątek, powinien napisać testament. W przeciwnym razie bliska osoba nie dostanie w spadku nic, a cały majątek może trafić w ręce rodziny, która spadkodawcą nigdy się nie interesowała czy nie zajmowała. Testament można sporządzić nawet odręcznie, powinien jednak spełniać wszystkie wymogi pisma formalnego i być sporządzony dokładnie oraz z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Testament możemy schować nawet gdzieś w domu, dobrze jednak, by ktoś zaufany wiedział o jego istnieniu. Jeśli po naszej śmierci dokument nie zostanie odnaleziony i przedstawiony w sądzie czy u notariusza, będzie miało miejsce dziedziczenie ustawowe. Dobrze jest sporządzić i podpisać testament u notariusza, dzięki czemu będzie to dokument mający moc prawną.

Fachowa pomoc prawnika

W przypadku, gdy spadkodawca ma dosyć spory majątek lub dużą ilość różnych jego składowych, powinien zadbać o profesjonalne napisanie testamentu. Wsparciem może być prawnik bądź kancelaria prawna, która ma doświadczenie w prawie spadkowym zarówno w kraju, jak i za granicą. W dzisiejszych czasach bowiem bardzo często do dziedziczenia w Polsce powoływani są krewni czy bliscy osób, które na co dzień mieszkają za granicą. Spadek we Francji, Niemczech czy Wielkiej Brytanii może być dosyć kłopotliwy, gdyż rządzą nim przepisy obowiązujące w danym kraju. Dobrze jest więc skonsultować się ze specjalistą od prawa spadkowego, aby rozporządzić swoim majątkiem w sposób jak najbardziej przemyślany.

spacer

Odpowiedz