Podczas gdy poruszanie się po zwykłych drogach wymaga od kierowcy posiadania obowiązkowego ubezpieczenia, zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku dróg wodnych. Żeglarze poruszający się po jeziorach czy innych akwenach nie musza posiadać obowiązkowego ubezpieczenia. Ale wcale nie oznacza to, że nie warto go mieć.
Choć żeglarstwo jest bardzo popularną formą spędzania wolnego czasu i coraz więcej osób posiada własne jachty i sprzęt pływający, oferta ubezpieczeń dla tego sektora klientów nie jest w Polsce zbyt rozbudowana. Aktualnie ubezpieczenia dla żeglarzy oferuje tylko kilka największych graczy na rynku ubezpieczeniowym. Ranking ubezpieczeń na rankingubezpieczeniowy.pl pomoże Tobie zapoznać się z aktualnymi propozycjami polis dla żeglarzy, dzięki czemu korzystnie ubezpieczysz nie tylko swoją łódź, ale również sprzęt żeglarski.
Ubezpieczenie sprzętu wodnego nie jest obowiązkowe, ale warto je mieć. Trzeba pamiętać, że jest to sport z dużym ryzykiem, sprzęt jest narażony na trudne warunki atmosferyczne, a co za tym idzie – także na szkody. Wypadki, uszkodzenia łodzi czy sprzętu zdarzają się w żeglarstwie na porządku dziennym. Aby uniknąć konieczności pokrywania szkód z własnej kieszeni, warto mieć dobre ubezpieczenie. Powinno być ono tak skonstruowane, aby zabezpieczało właściciela jachtu od wielu różnych zdarzeń. Przydatne będzie ubezpieczenie OC, które sprawdza się wtedy, gdy żeglarz uszkodzi jacht czy sprzęt innego użytkownika akwenu. Równie ważne jest ubezpieczenie casco, które kompleksowo chroni łódź oraz cały znajdujący się na niej sprzęt. Ochrona obejmuje negatywne działanie czynników atmosferycznych, zniszczenia przez wichury, wysokie fale, zatopienie, uszkodzenia mechaniczne czy pożary.
Osoby, które kupują nowy, oryginalny osprzęt żeglarski, mogą skorzystać z ochrony ubezpieczeniowej oferowanej przez producenta. Większość producentów współpracuje bowiem z towarzystwami ubezpieczeniowymi i oferuje sprzęt nie tylko z wieloletnią gwarancją, ale również z ochroną ubezpieczeniową. Zasady ubezpieczenia są w tym przypadku dokładnie takie, jak przy zakupie auta. Klient może z niego skorzystać, ale nie musi. Może bez problemu poszukać później innej oferty ubezpieczeniowej i samodzielnie ubezpieczyć wybrany sprzęt. Na takich samych zasadach można również ubezpieczyć sprzęt żeglarski kupiony jako używany.
Koszt ubezpieczenia jachtów i sprzętu żeglarskiego może być bardzo zróżnicowany. Wszystko zależy od tego, czy jest to sprzęt rekreacyjny, czy profesjonalny, wykorzystywany do startów w regatach i innych specjalistycznych zawodach. Trzeba jednak pamiętać, że sprzęt żeglarski nigdy nie należy do tanich. I choć polisa ubezpieczeniowa również nie jest produktem tanim, warto ją mieć – w przypadku uszkodzenia drogiego sprzętu nie trzeba bowiem martwić się tym, że koszty naprawy trzeba będzie ponieść z własnej kieszeni. Wejdź na ranking ubezpieczeń na rankingubezpieczeniowy.pl i poszukaj takiej oferty ubezpieczeniowej, która będzie dopasowana do Twoich potrzeb.