theo-eilertsen-photography-FAV98GI0s24-unsplash

Sprowadzanie aut z USA

 

Sprowadzanie samochodów ze Stanów Zjednoczonych stało się w ostatnim czasie bardzo popularne. Polacy kupują auta uszkodzone, powypadkowe. Te można nabyć w bardzo atrakcyjnej cenie. Nawet auta z USA nieuszkodzone także będą tańsze niż te kupowane na rynku europejskim. Szacuje się, że kupno samochodu na rynku amerykańskim pozwala zaoszczędzić do 1/3 w porównaniu z cenami na terenie Europy Zachodniej.

Z zakupem samochodu na rynku amerykańskim wiąże się kilka opłat, których uiszczenie jest konieczne, by zarejestrować samochód w polskim urzędzie. Będą to opłaty podatkowe: cło, akcyza oraz podatek od wartości samochodu. Dodatkowo do samego kosztu samochodu należy doliczyć prowizję dla portalu aukcyjnego, jeśli auto pochodzi z licytacji, oraz zapłatę dla firmy pośredniczącej, która zajmuje się wszystkimi procedurami. Do tego jeszcze dochodzi koszt transportu samochodu – promem do Polski lub Niemiec i stamtąd we wskazane przez kupującego miejsce.

Z uwagi na mnogość procedur, mimo kosztów, lepiej zdać się na specjalistów, którzy zajmują się sprowadzaniem samochodów ze Stanów. Cała procedura od momentu zakupu aż do pojawienia się auta w Polsce może trwać do dwóch miesięcy i dobrze jest, by w tym czasie ktoś profesjonalnie czuwał nad jej prawidłowym przebiegiem. Poza tym pośrednik ma możliwość sprawdzić historię pojazdu w płatnych bazach danych. To gwarantuje, że zakupione auto nie ma za sobą podejrzanej historii.

Sporo formalności można załatwić online, sam zakup auta najczęściej również odbywa się w ten sposób – niewielu pośredników ma swoich przedstawicieli za oceanem. Najczęściej prowadzą licytację zdalnie, a potem obieg dokumentacji odbywa się za pośrednictwem internetu.

Podobnie jest już na miejscu, w Polsce, z akcyzą. Druk opłaty akcyzy za samochód można wygenerować automatycznie na stronie puesc.gov.pl Wystarczy uzupełnić wniosek z danymi nabywcy i pojazdu po uprzednim zalogowaniu się na portalu. Trzeba jednak pamiętać, że na złożenie wniosku jest 14 dni od momentu, w którym samochód pojawił się na terenie Polski. Zautomatyzowane jest też samo potwierdzenie zapłaty akcyzy czas oczekiwania na nie nie wydłuża całej procedury.

Do skorzystania z możliwości zakupu samochodu z USA skłania bogata (w porównaniu do europejskiej) oferta – przede wszystkim jeśli chodzi o moc silnika. Normy emisji spalin, które ograniczają produkcję dużych jednostek napędowych na rynek europejski można ominąć, sprowadzając samochód ze Stanów. Podobnie może być w wypadku wersji wyposażenia.

Niektórych modeli samochodów nie można nabyć w inny sposób, jak tylko sprowadzić na polski rynek z Ameryki. Duże pick up’y, muscle cary, czy pony cary to wytwory amerykańskiej motoryzacji. Producenci ze starego kontynentu niemalże w ogóle nie mają alternatywy dla miłośników takich aut. Inaczej rzecz ma się z SUV’ami, czyli luksusowymi autami terenowymi, które można nabyć na terenie Unii Europejskiej. Jednak tu wraca kwestia mocy i pojemności silnika – w wersjach amerykańskich możliwości będzie na pewno więcej.

spacer

Odpowiedz