eduardo-barrios-P5c4cgJgg3g-unsplash

Starsza osoba w domu – jak zapewnić jej godne warunki na co dzień?

Osoby starsze bywają w różnym stanie i na rożnym poziomie sprawności i samodzielności. Niektóre świetnie radzą sobie z codziennymi czynnościami, inne coraz bardziej tracą sprawność i nie są w stanie funkcjonować samodzielnie. Jedna i druga grupa powinna mieć jednak zapewnione odpowiednie warunki do codziennego życia.

Seniorzy bardzo często mieszkają sami i są zdani wyłącznie na siebie. Ich bliscy powinni wtedy zadbać o to, by ułatwić im codzienne życie. Warto spojrzeć na dom czy mieszkanie z punktu widzenia barier architektonicznych i problemów w poruszaniu się. Czasem niewielkie zmiany mogą przynieść naprawdę spore ułatwienia dla seniorów. Pamiętajmy, że w podeszłym wieku sporym problemem jest samodzielne poruszanie się czy słabsza koordynacja ruchowa. Tu przyda się dobre łóżko na takiej wysokości, która pozwoli seniorowi bez problemu z niego wstawać. W przypadku osób leżących warto natomiast zadbać o łóżko, które będzie specjalistyczne, zapobiegać będzie odleżynom i będzie wygodne w codziennej opiece. Warto również zainstalować uchwyty, podpórki i maty antypoślizgowe w łazience, a także usunąć z mieszkania to wszystko, co może być potencjalnie niebezpieczne – niewielkie dywaniki, niestabilne krzesła i inne meble, o które nie należy się opierać.

Profesjonalna opieka dla seniora

Osoby starsze często potrzebują pomocy w codziennych czynnościach – czasem przyda się pomoc opiekunki na kilka godzin, innym razem senior może wymagać całodobowej opieki. Na początku warto ustalić, jak wiele i w jakim wymiarze czasu może zrobić rodzina. Seniorzy mają przecież dzieci i wnuki, które mają obowiązek zajmować się członkiem swojej rodziny. Jeśli rodzina jest duża i sporo osób jest na miejscu, można ustalić dyżury przy seniorze w taki sposób, że zawsze ktoś przy nim będzie. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, konieczne jest rozpoczęcie poszukiwania właściwej opieki. Osoby starsze, które powoli tracą sprawność, z biegiem czasu będą czuły się coraz gorzej i tej opieki będą wymagały w coraz większym stopniu.

Możliwości pracy dla opiekunek

Opiekunki dla osób starszych są wręcz rozchwytywane na rynku pracy, szczególnie te, które mają wieloletnie doświadczenie, sprawdziły się w pracy w trudnych warunkach i mają odpowiednie kwalifikacje. W poszukiwaniu dobrej opiekunki dla kogoś ze swojej rodziny, warto przeglądać nie tylko portale ogłoszeniowe, ale również oferty agencji pracy dla opiekunek. Są to wyspecjalizowane firmy, które zajmują się poszukiwaniem opiekunek dla swoich klientów w kraju i za granicą. W takim miejscu opiekunki są na pewno sprawdzone, mają referencje i wszystkie niezbędne kwalifikacje. Na https://www.aterima-med.pl/ można znaleźć dobrą agencję opiekunek, która ma renomę, od dawna działa na rynku i cieszy się dobrymi opiniami zarówno wśród klientów, jak i opiekunek, które z nią współpracowały. Wybierając dobrą agencję można mieć pewność, że polecone przez nią opiekunki spełnią wszystkie oczekiwania zarówno seniora, jak i całej jego rodziny.

spacer

Odpowiedz