brabander

SV Brabander – Litwa

 

 

Nazwa statku pochodzi od regionu Holandii zwanego Braband. Właśnie tam, w porcie Drimmelen, znajdowała się szkoła żeglarska, której właściciele Fred i Nelly Jenssenowie w 1977 roku zlecili budowę szkunera i zarządzali nim przez niemal 30 lat, aż do sprzedaży. „Brabander” należy obecnie do uniwersytetu w Kłajpedzie, przez który został kupiony w listopadzie 2006 roku po otrzymaniu od rządu środków na ten cel.

Nazwa statku nie została zmieniona. Pierwsza podróż pod litewską banderą przyniosła żeglarskie wyzwanie w postaci sztormu 9°B, który udało się przebyć bez szwanku. Po zawinięciu do Kłajpedy rozpoczęto przystosowywanie jednostki do jej przyszłych zadań, w tym wyposażono ją w specjalistyczną aparaturę do prowadzenia badań dna morskiego. „Brabander” pływa głównie w rejsy szkoleniowe ze studentami, ale jest też wykorzystywany do projektów badawczych z zakresu oceanografii oraz do turystyki żeglarskiej.

Na pokładzie szkunera może podróżować 36 osób, w tym czterech członków załogi zawodowej. Rejon żeglugi ogranicza się jak dotąd do akwenu Morza Bałtyckiego, chociaż dokumenty statku zezwalają na żeglugę oceaniczną. Żaglowiec często bierze udział w zlotach oraz innych imprezach żeglarskich, jak na przykład Tall Ships’ Races, Hanse Sail Rostock i Gdańsk Oldtimers.

DANE TECHNICZNE:

Typ ożaglowania: szkuner

Powierzchnia ożaglowania: 514 m’

Długość: 33 m

Materiał kadłuba: stal

Port macierzysty: Kłajpeda, Litwa

spacer

Odpowiedz