cisne branko 2

SV Cisne Branco – Brazylia

 

 

 

Statek „Cisne Branco”, co w tłumaczeniu znaczy biały łabędź, należy do brazylijskiej marynarki wojennej. Został zbudowany w Amsterdamie w latach 1998-1999 w oparciu o konstrukcje XIX-wiecznych kliprów, przy czym do Brazylii zawitał dopiero w 2000 roku. Jego dziewiczy rejs przez Atlantyk miał dodatkowe przesłanie: uczczenie przypadającego na 2000 rok 500-lecia odkrycia Brazylii przez portugalskiego admirała Pedra Alvaresa Cabrala.

„Cisne Branco”, trzecia jednostka o tej nazwie w służbie marynarki wojennej, jest wizytówką zarówno brazylijskiej marynarki, jak i całego kraju, reprezentuje Brazylię na różnorodnych zlotach i imprezach o charakterze kulturalnym. Na żaglowcu odbywają się rejsy instruktażowe dla uczniów szkół kształcących kadry marynarki wojennej. W 2010 roku fregata brała udział w zlocie żaglowców Velas Sudamćricas upamiętniającym 200-lecie rządów narodowych w Argentynie i Chile, gdzie była jedną z 11 jednostek z Ameryki Łacińskiej.

W takielunku żaglowca znajduje się 15 żagli, dzięki którym osiąga on prędkość nawet 11 węzłów przy możliwej maksymalnej prędkości ponad 17 węzłów. „Cisne Branco” jest bardzo dobrze utrzymany, a jego marszruta wiedzie przez porty całego świata.

DANE TECHNICZNE

Typ ożaglowania: fregata

Powierzchnia ożaglowania: 2195 m’

Długość: 74 m

Materiał kadłuba: stal

Port macierzysty: Rio de Janeiro, Brazylia

spacer

Odpowiedz