creoula

SV Creoula – Portugalia

 

 

 

Żaglowiec „Creoula” to czteromasztowy szkuner zbudowany w 1937 roku na potrzeby rybołówstwa. Na uwagę zasługuje re-kordowy czas budowy, która w stoczni w Lizbonie zajęła jedynie 62 dni. Konstrukcję kadłuba specjalnie wzmocniono, co umożliwiło żeglugę po trudnych wodach Islandii, Nowej Fundlandii i Grenlandii. Ostatni tego typu rejs połowowy, 37 (wyprawa statku na zimne wody), odbył się w 1973 roku.

Statek jest podzielony drzwiami wodoszczelnymi na trzy części, przy czym środkowa — obecnie przekształcona na kwatery dla załogi — początkowo pełniła funkcję ładowni ryb. „Creoula” jest jednym z niewielu żaglowców wyposażonych w podwójne dno.

W 1979 roku szkuner został kupiony przez portugalskie ministerstwo obrony, które planowało przekształcić go na statek muzeum. Po inspekcji kadłuba okazało się, że jest on w bardzo dobrym stanie, dlatego podjęto decyzję o pozostawieniu żaglowca w służbie czynnej i przeobrażeniu go w statek szkolny.

Jednostka sporadycznie startuje w regatach, a jej najważniejsze osiągnięcie to udział w zawodach Torbay 2006 z okazji 50-lecia Tall Ships’ Races. Jest jednym z niewielu współczesnych żaglowców zajmujących się szkoleniem przyszłych rybaków. Warto zaznaczyć, że „Creoula” zalicza się do Portugalskiej Białej Floty.

DANE TECHNICZNE

Typ ożaglowania: szkuner

Powierzchnia ożaglowania: 1364 m’

Długość: 67,4 m

Materiał kadłuba: stal

Port macierzysty: Lizbona, Portugalia

spacer

Odpowiedz