gulden leeuw 2

SV Gulden Leeuw – Holandia

 

 

 

Wytrzymały żaglowiec „Gulden Leeuw”, zbudowany w 1937 roku, powstał na potrzeby duńskiego ministerstwa rolnictwa i rybołówstwa jako statek badawczy do żeglugi oceanicznej z klasą lodową.

Pierwotnie, ochrzczony imieniem „DANA”, był statkiem pozbawionym żagli, o napędzie mechanicznym. Przez dwa lata służby dla rządu pływał po wodach duńskich i międzynarodowych, a także służył do celów badawczych jako platforma do badań oceanograficznych i biologicznych.

W 1980 roku jednostka zmieniła właściciela — nowym armatorem została firma Bertra International, która przez kolejne cztery lata eksploatowała statek pod nazwą „DANA Researcher”. Wraz z kolejną sprzedażą w 1984 roku jednostka zmieniła przeznaczenie i stała się statkiem zaopatrującym platformy wiertnicze.

Następna zmiana właściciela w 2000 roku zbliżyła profil statku do obecnego — jako statek Danish Nyborg Nautical College o nazwie „DANA Nyborg” rozpoczął pracę szkoleniową i stał się kolebką wielu duńskich marynarzy.

Dopiero w 2007 roku po przejściu w ręce firmy P&T Charters do wysłużonego kadłuba dodano maszty oraz żagle, tworząc w ten sposób szybki i dzielny szkuner. „Gulden Leeuw” jest stałym gościem dużych imprez żeglarskich i oferuje zarówno rejsy szkoleniowe, jak i luksusowe czartery.

DANE TECHNICZNE

Typ ożaglowania: szkuner marslowy

Powierzchnia ożaglowania: 1400 m’

Długość: 70,1 m

Materiał kadłuba: stal

Port macierzysty: Kampen, Holandia

spacer

Odpowiedz