anchor-839346_640

Symbole religijne na statkach i ich znaczenie.

Symbole religijne od wieków towarzyszyły ludziom na każdym kroku. Były pewnego rodzaju umocnieniem wiary, ale też traktowano je jako przedmioty magiczne, które miały przynieść spokój, zdrowie, pomyślność czy szczęście. Nie inaczej było ze środkami transportu, które kiedyś były mocno ograniczone. Wiele symbol religijnych pojawiało się między innymi na statkach, które zawsze niosły za sobą ryzyko, że nie powrócą do portu.

Dzisiejsze statki są zdecydowanie bardziej bezpieczne niż te przed wiekami, jednak także i dziś można spotkać symbole religijne o różnych znaczeniach. Jednym z symboli religii katolickiej, który na statku ma akurat dosłowne znaczenie, jest kotwica. Zapewnia ona spokój na wzburzonym morzu i bezpieczeństwo w porcie. Sam statek również często był wykorzystywany w symbolice religijnej na wiele sposobów. Obecnie jednak, podobnie jak w przypadku innych pojazdów czy środków komunikacji, symbole religijne są dosyć nieduże. Najczęściej uzależnione od tego, kto jest właścicielem statku, nie zawsze bowiem są to właściciele katoliccy.

Symbole i ich właściwości ochronne

Na większości statków można spotkać przede wszystkim krzyże wiszące czasem gdzieś na pokładzie, a czasem w kajutach pod pokładem. Krzyżyki czy inne symbole religijne są oznaką wiary, a jednocześnie pewnego rodzaju zabezpieczeniem dla osób podróżujących. Osoby wierzące wierzą, że krzyż ochroni je przed nieszczęściem, niebezpieczeństwem i pozwoli na bezpieczny powrót do domu. Na niektórych większych jednostkach można również spotkać niewielkie kaplice, w których można spokojnie się pomodlić, spędzić czas w ciszy i samotności. Zwyczaj modlitwy w podróży statkiem ma wielowiekową tradycję, wynikającą też z tego, że statki nie zawsze wracały do portów i tonęły gdzieś po drodze. Obecnie takie zagrożenie jest c prawda minimalne, jednak tradycja, i to całkiem dobra, pozostała i wiele osób chętnie korzysta z kaplic podczas podróży statkiem.

Gdzie kupić symbole religijne?

Osoby, które chcą mieć symbole religijne także przy sobie, mogą też kupić krzyżyki, medaliki czy niewielkie różańce, które mogą nosić jako biżuterię. Takie symbole doskonale sprawdzają się wtedy, gdy chcemy mieć ze sobą symbol naszej wiary, a także coś, co może nas uchronić przed nieszczęściem i zapewnić bezpieczny powrót do domu. Aby kupić dobrej jakości symbole i przedmioty religijne, warto znaleźć dobry i odpowiednio wyposażony sklep z dewocjonaliami. Do wyboru mamy nie tylko sklepy stacjonarne, ale również ogromny wybór internetowych sklepów. Można w nich kupić symbole religijne, krzyże, różańce, książki zawierające czytanie na dziś, sporo literatury religijnej, a także wszystkie akcesoria niezbędne do chrztu, komunii czy do ślubu. W sklepach z dewocjonaliami z pewnością więc znajdziemy także przedmioty, które przydadzą nam się podczas długich podróży.

spacer

Odpowiedz