flat-roof-349492_1920-1024x768

Szczelność dachu – jak o nią zadbać?

Wilgoć to jedna z głównych przyczyn wpływających negatywnie na szczelność dachów. Dlatego tak ważne jest właściwe zabezpieczenie dachu przed wilgocią. Zastosowanie odpowiednich środków zabezpieczy dach przed wchłanianiem wody, a tym samym utrzyma wysoki poziom szczelności dachu.

Kąt nachylenia dachu a jego szczelność

Nie wszyscy wiedzą, że niezwykle duży wpływ na szczelność dachu ma kąt jego nachylenia. Dachy strome są dużo bardziej odporne na wilgoć. Przede wszystkim dlatego, że na takich dachach woda spływa w sposób naturalny. Nie utrzymuje się ona na dachu. Dachy strome najczęściej pokrywane są dachówką. Aby zachować szczelność dachu ważne jest właściwe zamontowanie dachówek. W przeciwnym razie w przypadku dużego wiatru mogą się one zrywać. Takie ubytki będą obniżać poziom szczelności dachu.

Ochrona dachu przed zawilgoceniem

Jak już wspomniano na szczelność dachu wpływa wilgoć. Uszczelnianie dachu musi zatem brać to pod uwagę. Szczególną uwagę zwrócić należy na takie miejsca jak okna dachowe czy kominy. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie w takich miejscach kołnierzy uszczelniających. Te w sposób skuteczny odprowadzają wodę.

Skuteczna Wentylacja

Zwalczanie pluskiewSkuteczna hydroizolacja dachu musi obejmować także zapewnienie odpowiedniego poziomu wentylacji. Szczelna wentylacja ma bardzo istotny wpływ na stan dachu. Dzięki temu dach będzie wymagał mniejszej lub większej renowacji zdecydowanie rzadziej. Prawidłowa wentylacja ma także wpływ na zdrowie mieszkańców. Zbyt duża ilość nieodprowadzonej pary wodnej może być bowiem powodem pojawienia się pleśni oraz grzybów. Stan wentylacji ważny jest w domach, ale także ma ogromne znaczenie w przypadku kamienic. Przepływ powietrza w takich budynkach jest niezwykle ważny. Dlatego zawsze zachowany musi być odpowiedni stosunek między szczelnością dachu, a właśnie przepływem powietrza. Dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie w tym przypadku taśmy uszczelniająco – wentylującej. Jest ona bardzo szczelna, ale jednocześnie posiada otwory zapewniające skuteczną wentylację.

spacer

Odpowiedz