retail-experience-design-case-study-tile

Tajemniczy klient – w jaki sposób testuje pracę kuriera?

Tajemniczy klient – to bardzo ciekawe zajęcie. Zapewne wszyscy znają film z 1976 roku z udziałem Louisa de Funès`a, pt: Skrzydełko czy nóżka. Zresztą był to pierwszy film z udziałem tego aktora, zaraz po przejściu przez niego zawału serca w 1975 roku. Jest to film obrazujący właśnie takiego „tajemniczego klienta”, podróżującego po restauracjach i smakującego ich potrawy.

Przygotowuje on swój przewodnik po restauracjach i doradza, gdzie można przyjść coś zjeść, a gdzie lepiej tego nie robić, ponieważ np. jedzenie w takiej restauracji jest poniżej „ludzkiej godności”. Tak samo przedstawia się sytuacja z w/w tajemniczym klientem, w zawodzie testującym pracę kurierów. Kurier nigdy nie wie, z kim ma do czynienia i zazwyczaj zachowuje się tak samo do wszystkich klientów. Jest to czasem jedyne wyjście spedytora, aby sprawdzić pracę „swoich ludzi”. Przecież ogólnie wiadomo, że to właśnie klient „utrzymuje” firmę, więc jej właściciel nie może sobie pozwolić na ewentualne wpadki. Zatrudnianie tajemniczych klientów poprawia jakość usług oraz sprawia, że kurierzy są bardziej uważni w swojej pracy. I chwała temu, kto wymyślił tego typu „zawód”.

Może zainteresują Cię też przesyłki Białystok

Nikt się nie spodziewa „tajemniczych klientów”

3I właśnie o to chodzi. Aby nikt z firmy nie spodziewał się tego typu odwiedzin i pracował „jak zazwyczaj”. Tak samo podchodził do klientów z różnych środowisk, czy będą oni ubrani w różnego rodzaju odzież, czy będą mili, lub nie. Czy będą wręcz nieznośni. Pracownik ma zachowywać się jednakowo i w razie potrzeby „gasić” strumień agresji, lub wręcz jej zapobiegać. Na tym polega profesjonalizm w zawodzie, że pracownik wie, jak postępować z ewentualnym klientem tak, aby ten był zawsze zadowolony. Nie jest to łatwe, ale przecież wykonalne. Oczywiście, każdy pracownik jest tylko człowiekiem i może przecież mieć gorsze dni w pracy, jednak jeśli zdobył się na to, aby uprawiać dany zawód, musi postępować profesjonalnie. I właśnie tego typu zachowania zazwyczaj bada tzw. tajemniczy klient. Często zachowuje się przy tym bardzo irracjonalnie, aby sprowokować ewentualne zachowania. Choć nie jest to polecane, tak czasem się dzieje w pracy tajemniczego klienta.

Kurierzy i tajemniczy klient

Można sobie wyobrazić wiele sytuacji, dokładnie obrazujących takie przypadki. Nie ma tu jakichś konkretnych wskazań, co do zachowania tajemniczego klienta. Ma on być po prostu „klientem”, korzystającym z usług danej firmy przewozowej. Może wyszukiwać ewentualnych spedytorów, wpisując w internet np. paczki kraków, czy paczki gdańsk, lub paczki warszawa i próbować korzystać z ich usług. Tajemniczych klientów zazwyczaj wynajmują przedsiębiorcy, aby sprawdzić jakość usług swoich podwykonawców. Taki spedytor jest na tzw. „pierwszej linii strzału” – jeśli chodzi o komentarze klientów. Jeśli nie będzie o to dbał, może wiele stracić. Zatrudniając wielu podwykonawców nie jest przecież w stanie wszystkich pilnować i sprawdzać. Dlatego dobrym pomysłem jest wynajęcie tajemniczego klienta.

spacer

Odpowiedz