c-cpt-bridge-phone-best

Technika na morzu – jak często mają z nią do czynienia marynarze?

Wyposażenie każdej jednostki pływającej, szczególnie tej, która realizuje dalekie rejsy, to nie tylko sprzęt żeglarski czy różnego rodzaju udogodnienia dla uczestników rejsu. Każda łódź musi być wyposażona w systemy nawigacyjne oraz wiele sprzętów, które ułatwiają poruszanie się po morzu, a w razie czego umożliwią służbom ratunkowym szybkie odnalezienie zaginionej jednostki.

Poruszanie się po morzu wymaga nie tylko dobrej znajomości techniki żeglarskiej, ale również bardzo dobrego poznania sprzętu nawigacyjnego, radarów czy zasad działania telefonów satelitarnych. Są to urządzenia, dzięki którym przede wszystkim kapitan wie, dokąd płynie. Na morzu trudno jest bowiem znaleźć jakiekolwiek punkty odniesienia, jeśli chodzi o wyznaczenie szlaku. Dzięki urządzeniom nawigacyjnym możemy natomiast doskonale odkreślić własne współrzędne oraz współrzędne punktu docelowego i płynąć odpowiednim szlakiem.

Sprawdzony i sprawny system nawigacyjny

diody led rgbUrządzenia nawigacyjne wysyłają również sygnały, które są wychwytywane przez radary innych jednostek pływających oraz służb przybrzeżnych . Dzięki temu doskonale wiadomo, która jednostka gdzie się znajduje i można zareagować, jeśli nagle zniknie ona z radaru lub sygnał będzie wskazywał na jakiekolwiek problemy. Na jachcie jednym z ważniejszych elementów jest również telefon satelitarny, który umożliwia łączność z lądem. Na jednostkach pływających nie ma bowiem praktycznie żadnych możliwości korzystania z telefonów komórkowych. Na morzach nie ma bowiem szansy na ustawienie nadajników, które zapewniałyby bezproblemowy zasięg. Z telefonów komórkowych można więc korzystać jedynie w pobliżu nabrzeża, a i tak nie zawsze – wiele urządzeń na innych łódkach czy statkach może nieco zakłócać funkcjonowanie telefonów komórkowych.

Satelita skuteczniejszy niż nadajnik

Telefony satelitarne to urządzenia, które działają bez problemu, gdyż zapewniają łączność nie dzięki nadajnikom naziemnym, a satelitom znajdującym się w przestrzeni kosmicznej. Dzięki temu, jeśli w sieci Orange Awaria odetnie użytkowników od świata, a w innej sieci pojawią się problemy z zasięgiem, telefony satelitarne w dalszym ciągu będą działać bez zarzutu. Oczywiście, trzeba pamiętać o tym, by cały sprzęt nawigacyjny i urządzenia elektroniczne sprawdzić jeszcze przed wyjściem w morze. Wszystkie urządzenia muszą być bowiem w stu procentach sprawne, funkcjonalne i niezawodne. W warunkach morskich awaria sprzętu czy problemy z komunikacją mogą bowiem powodować wiele problemów związanych z bezpieczeństwem. Owszem, doświadczeni marynarze poradzą sobie nawet bez nawigacji, jednak dla bezpiecznego i pewnego rejsu konieczny jest dobry i niezawodny sprzęt. Trzeba też dbać o regularną konserwację oraz serwisowanie sprzętu, a jeśli jest on już mocno przestarzały, dobrze jest wymienić go na nowy. Jest to inwestycja w bezpieczeństwo, czyli w coś, na czym zdecydowanie nie powinno się oszczędzać.

spacer

Odpowiedz