Trailer-Boat-Transport_5

Transport samochodowy łódki – jakie zezwolenia będą Ci potrzebne?

Łódź i żaglówka to marzenie niejednej osoby. Część z amatorów spędzania wolnego czasu na wodzie ma to szczęście mieć własną łódź. Korzystanie z własnego sprzętu wymusza jednak kilka obowiązków związanym z samym posiadaniem owej łodzi, a jednym z nich jest konieczność niełatwego transportu z miejsca przechowania bezpośrednio nad wodę. Sprawdźmy więc, jak odpowiednio przygotować urządzenia do bezpiecznego transportu, a także jakie formalności należy wypełnić, aby móc legalnie własną łódź przetransportować.

Jakie przygotowania są konieczne?

Nie jest możliwe bezpieczne transportowanie łodzi bez jej właściwego przygotowania. Mowa tu o możliwie dokładny opróżnieniu łodzi, wyłączeniu wszelkich urządzeń elektrycznych oraz zabezpieczeniu wszelkich ruchomych części, które mogłyby ulec zniszczeniu i wpłynąć na bezpieczeństwo podczas transportu. Chodzi dokładnie o drzwi i wszelkie ruchome elementy wyposażenia. Ważne jest, aby pamiętać o żaglach, które również należy zwinąć, aby zapewnić bezpieczny transport bez żadnych uszkodzeń. Kolejnym krokiem jest dokładne zapoznanie się z wielkością i ciężarem całej przyczepy. Zgodnie z przepisami, przyczepa ważąca więcej niż 750 kg wymaga od kierowcy posiadania specjalnego prawa jazdy kategorii E.

https://twojepasy.pl/pasy-transportoweJeśli nie mamy pewności co do wagi samego pojazdu, warto w celu zważenia skorzystać ze specjalnej wagi, znajdującej się chociażby w punktach złomu. Sama przyczepa jest równie ważna. Istotne jest, aby dopasować ją nie tylko do kształtu, ale przede wszystkim do wagi całego jachtu, który będziemy transportować. Jeśli wybieramy się w dalszą trasę i na przykład wyposażenie łodzi zostaje na jej pokładzie należy doliczyć do ostatecznej wagi także wagę wyposażenia. Transportując łódź pożyczonym autem należy również mieć upoważnienie od właściciela samochodu do wykorzystania modelu do transportu- jest to warunek konieczny nawet w przypadku jazdy pojazdem współmałżonka. dokument ten jest szczególnie ważny w krajach Unii Europejskiej.

Jakie formalności czekają kierowców transportujących łodzie?

Zanim przystąpimy do transportu łodzi warto jest sprawdzić przepisy Kodeksu Drogowego poświęcone temu właśnie zagadnieniu. Dokument ściśle określa wielkość samej łodzi, która nie wymaga żadnych specjalnych pozwoleń. Kodeks Drogowy wyraźnie określa, że kierowca może transportować łódź, której szerokość nie przekracza 3 metry, przy czym szerokość pojazdu nie powinna przekroczyć 2,5 metra. Ładunek powinien być ustawiony na środku i nie powinien wystawać więcej niż 23 centymetry z każdej strony. Z tyłu pojazdu nie może wystawać więcej niż 2 metry.

Prowadzenie ma znaczenie

Zanim ruszymy z naszą łodzią konieczne jest jej bezpieczne przymocowanie do przyczepy. Ważny jest nie tylko odpowiednio bliski podjazd jak najbliżej łodzi, co zmniejszy ilość pracy przy samym załadunku, ale również mocne i trwałe przymocowanie samej łodzi, co zapewni bezpieczną jazdę zarówno nam, jak i innym pasażerom dróg. Transportując łódź wybierzmy czas jazdy poza godzinami szczytu, co umożliwi nam wolniejszą jazdę. Zrezygnujmy również z mniejszych, wąskich dróżek- choć zapewnią nam skrót, to spowodują trudności ze swobodnym manewrowaniem przyczepą.

Źródło: Lublin wypożyczalnia samochodów

spacer

Odpowiedz