Transportation, containers cargo ship out of the harbor

Transport samochodowy łodzi i jachtów – jak się przygotować do bezpiecznej podróży?

Artykuł 61 Kodeksu Drogowego mówi, że bez pozwolenia możemy prowadzić zestaw o maksymalnie 3 metrach szerokości, ułożony w środku, oraz nie wystający więcej niż na 23 cm z jednej, bocznej strony. Z tyłu natomiast nie może wystawać na więcej, niż 2 metry. Aby więc przewieźć łódź, czy jacht, należy zaopatrzyć się w przyczepę, która w swojej kubaturze może taki jacht, lub łódź pomieścić. Odrębną rzeczą jest waga przewożonego sprzętu. Prawo jazdy kategorii „B” – najbardziej popularne i dostępne dla każdego – uprawnia do poruszania się samochodami o łącznej wadze do 3500 kg. Jeśli więc nasze auto waży np. 1500 kg, to pozostaje nam jeszcze drugie tyle do „wykorzystania”.

Przepisy mówią, że jeśli ciągniemy przyczepę o wadze nie przekraczającej 750 kg, to nie potrzebujemy do tego specjalnych pozwoleń, w tym wypadku zdobycia kolejnych uprawnień kategorii „E”. Ale przepisy także mówią, że jeśli nasza przyczepa nie przekracza 750 kg, to na uprawnienia „B”, można dodatkowo poruszać się samochodem o wadze 3,5 tony. Więc w tym przypadku „przekraczamy” nasze uprawnienia o 750 kg, oraz narażamy się na opłaty ViaTOLL, obowiązujące na autostradach. Dlatego zanim zdecydujemy się na transport łodzi, lub jachtu, przyjrzyjmy się dokładnie wadze całego składu.

Zabezpieczenie luźnych przedmiotów

nauka jazdy WarszawaPrzygotowując łódź do transportu, należy przeglądnąć wszystkie znajdujące się na niej przedmioty luźne. Większość można zabrać do auta, szczególnie, jeśli np. wynajęliśmy duże auto terenowe, z ogromną pojemnością bagażnika. Takie auta można wynająć np. w firmie Car 4 Vip w Warszawie. Jeśli ktoś nie mieszka w Warszawie, także może skorzystać z oferowanych usług firmy, ponieważ dostarczają auto pod wskazany adres, o określonej porze dnia, czy nawet nocy. Jeśli już mamy odpowiedni samochód i przenieśliśmy wszystkie przedmioty z łodzi do bagażnika, poszukajmy odpowiedniej przyczepy, zdolnej zgodnie z prawem udźwignąć umieszczony na niej ciężar. Do wagi łodzi trzeba doliczyć przynajmniej 250 kg, oraz – jeśli wybieramy się na dłuższy wypad – także ciężar sprzętu, czy zapasów. Wszystko to należy zliczyć, aby w razie kontroli drogowej nie płacić niepotrzebnie mandatu za przekroczenie dopuszczalnej wagi całego sprzętu.

Pozwolenia

Transport łodzi, czy jachtów może wymagać specjalnych pozwoleń. Należy zapoznać się z przepisami Kodeksu Drogowego, czy sprzęt który transportujemy nie będzie ich potrzebował. Najczęściej pozwolenia dotyczą przekroczenia wagi, oraz wielkości (kubatury). Sprzęty o znacznie przekroczonej wielkości (ponadgabarytowe) potrzebują specjalnych pozwoleń, oraz w większości przypadków zgoda na ich przejazd dotyczy godzin nocnych, jeśli transport odbywa się po mieście. Jeśli natomiast przekroczymy wagę, należy zaopatrzyć się w pozwolenie kategorii „E”, lub wynająć kierowcę, który takie pozwolenie posiada. Należy tu przypomnieć o ostrożnym prowadzeniu takiego transportu. Można również zlecić taki transport profesjonalnej firmie, która odpowiednio wszystkim się zajmie.

Poradnik na temat bezpiecznego transportu przygotowała firma http://wypozyczalniasamochodowwwarszawie.pl

spacer

5 comments on “Transport samochodowy łodzi i jachtów – jak się przygotować do bezpiecznej podróży?

 1. Raster

  Ja panicznie się boję statków. Pływanie na statku to dla mnie strach porównywalny ze staniem nad przepaścią. Myślę, czy aby nie udać się do psychoanalityka http://psychoterapia-sensus.pl aby pomógł mi rozwiązać ten problem. Co sądzicie?

 2. Dorx

  Ja do podróży zadbałbym o dobre ubezpieczenie na życie. Miałem niemiłą sytuację z firmą która nie chciała wypłacić mi należnego odszkodowania. Dopiero kancelaria odszkodowawcza – http://e-pomoc24.pl/ stanęła na wysokości zadania i mi pomogła.

 3. domki kempingowe

  Najważniejszy jest sprawdzony samochód, hak do holowania przyczepy oraz zdrowy rozsądek. Ja zawsze sprawdzam dwa razy zaczep, pasy i inne elementy, szczególnie przed dłuższą podróżą.

 4. crocogo

  Raz to robiłem – trochę pracy przy tym jest, stresu także. Ale dałem jakoś radę. Z kumplem ogarnialiśmy temat, zawsze łatwiej. Kluczowa kwestia – mocowanie łodzi. Tu pasy transportowe z hakami robią wielką pracę. Jak pasy są właściwie przypięte to nawet na ostrym zakręcie łódka jest stabilna.

 5. Jan

  Ja natomiast, po dojechaniu do upragnionych Mazur spotkałem kandydata na prezydenta, który bardzo dużo opowiadał o Polsce i Europie. Ponieważ spóźniłem się na jego wykład to zajrzałem na stronę https://trzaskowski2020.pl/ aby zapoznać się z jego wspaniałym programem.

Odpowiedz