shipping-3578733_640

Transport wodny materiałów budowlanych – kiedy jest opłacalny?

Transport wodny, choć wydawałoby się, że nie jest tak popularny, jak kiedyś, nadal pełni ogromną rolę zarówno na poziomie światowego handlu, jak również na bardziej lokalną skalę. Najczęściej jest oczywiście wykorzystywany w sytuacji, gdy trzeba przetransportować towary na inny kontynent. Nawet największe samoloty transportowe nie poradzą sobie bowiem z taką ilością ładunku, jaki mogą zabrać kontenerowce pływające na całym świecie.

Opłacalność transportu wodnego zależy od wielu czynników, przede wszystkim od odległości, jaką statek musi pokonać z miejsca wypłynięcia do miejsca przeznaczenia. To dlatego ważne jest umiejętne planowanie trasy, bo czas płynięcia przekłada się na spore straty finansowe. Z transportu wodnego dobrze jest też korzystać w sytuacji, gdy do określonych miejsc prowadzi trudna lub niedostępna droga lądowa. Dzięki transportowi wodnemu można przerzucić ładunek, jakiego nie dałoby się przewieźć drogą lądową. Oczywiście, trzeba jednak zadbać o to, aby taki transport był prowadzony w sposób bezpieczny, dobrze zaplanowany i dopasowany do specyfiki przewożonych towarów. Niektóre z nich wymagają bowiem dodatkowego zabezpieczenia, gdyż mogą być zagrożeniem dla zdrowia.

Transport dopasowany do potrzeb

Aby transport wodny był opłacalny, trzeba również ocenić, czy jego koszty na pewno będą zrekompensowane przez zyski. Warto więc się zastanowić, czy ściąganie materiałów budowlanych z różnych rejonów świata na pewno będzie z korzyścią dla firmy transportującej czy dla ostatecznego odbiorcy. Na pewno warto inwestować w materiały budowlane pochodzące z odległych regionów świata, których nigdzie u nas dostać nie można, a jednocześnie są bardzo popularne, prestiżowe czy uznawane za luksusowe. Mogą to być chociażby egzotyczne gatunki drewna, które nie występują w lokalnych warunkach, a są popularne jako materiały do wytwarzania mebli, elementów wykończenia budynków czy nawet jako budulec samych budynków. Wtedy największe koszty takiego transportu ponoszą docelowi klienci, którzy za tego rodzaju materiały płacą spore pieniądze.

Wodny transport odpadów?

W transporcie wodnym przewozi się nie tylko materiały budowlane czy inne produkty, ale również często śmieci. Ta kwestia dotyczy w szczególności turystycznych wysp, które w sezonie są oblegane przez tłumy turystów, generujących nie tylko dochody, ale również odpady. Wtedy bardzo dobrze musi być zaplanowana gospodarka odpadami, w przeciwnym razie wyspy mogłyby dosłownie utonąć w śmieciach. W naszych rodzimych warunkach śmieci i odpady są jednak wywożone w sposób bardziej tradycyjny – samochodami ciężarowymi dostosowanymi do przewożenia dużych ładunków. To najtańsze rozwiązanie, aby szybko i sprawnie pozbyć się zalegających odpadów i różnego rodzaju śmieci.
Artykuł opracowano we współpracy z https://gruzex-szczecin.pl/

spacer

Odpowiedz