manflex-17

Użytkowanie maszyn w zakładach produkcyjnych kontra wymagania dotyczące BHP

Im większy i bardziej rozbudowany zakład produkcyjny, tym więcej działa w nim na co dzień maszyn i urządzeń. Warto dbać o to, by były nie tylko wydajne i bezawaryjne, ale również w stu procentach sprawne. Kiepskie maszyny czy usterki techniczne mogą być sporym zagrożeniem zarówno dla pracowników, jak i dla bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Wszystkie maszyny i urządzenia, które są użytkowane w zakładzie produkcyjnym do codziennej pracy, powinny mieć dobre parametry techniczne, być na wysokim poziomie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i higienę pracy, a także bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Każda maszyna powinna być obsługiwana przez doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników. Trzeba więc szkolić te kadry fachowców, którzy z konkretnymi maszynami będą mieć do czynienia na co dzień. Niedopuszczalne są sytuacje, w których na maszynach pracują osoby niewykwalifikowane, które nie znają urządzeń i nie są w stanie zadbać o bezpieczeństwo własnej pracy.

Regularne przeglądy i prace serwisowe

Urządzenia i maszyny w zakładach produkcyjnych muszą być długowieczne, niezawodne i sprawne technicznie. Nowoczesne technologie gwarantują sporo ułatwień przy użytkowaniu, intuicyjną obsługę, pełną automatyzację i szereg możliwości, jeśli chodzi o programowanie. Jednak nawet najlepszej klasy urządzenia nie są niezniszczalne. Każda maszyna wymaga regularnych przeglądów i prac serwisowych, które pozwolą na sprawdzenie wszystkich parametrów, namierzenie ewentualnych usterek, a także wymianę zużytych części na nowe. W czasie prac serwisowych można znaleźć nawet takie usterki, które są jeszcze na tyle małe, że nie dają żadnych objawów w czasie pracy maszyny. A usuwanie niewielkich usterek jest zdecydowanie mniej kosztowne i czasochłonne niż poważna naprawa urządzenia, gdy już całkowicie odmówi posłuszeństwa. Wszystkie maszyny powinny być serwisowane zgodnie z zaleceniami ich producentów. Dzięki temu można będzie mieć pewność, że będą działały sprawnie i wydajnie przez długi czas i nie będą powodowały żadnych poważnych problemów podczas ich użytkowania.

Warto szukać dobrych serwisantów

Profesjonalne, specjalistyczne maszyny i urządzenia użytkowane w zakładach produkcyjnych wymagają również profesjonalnego serwisu. Warto więc zadbać o to, by maszyny trafiały w ręce specjalistów, którzy się na nich znają i mają doświadczenie w serwisie i naprawie tego typu urządzeń. Jeśli mamy do naprawy czy prac renowacyjnych głowice Krassus maffei, szukajmy takich firm, które właśnie w tych modelach się specjalizują. Bardzo często firmy oferujące serwis maszyn, zapewniają, że zajmują się wszystkimi urządzeniami, markami i modelami. Dopiero później okazuje się, że na temat niektórych maszyn ich pracownicy nie mają zbyt dużego pojęcia. Jeśli więc nie mamy pewności, że wybrana firma serwisowa faktycznie ma doświadczenie z konkretną marką czy modelem, lepiej jest szukać innych fachowców.

spacer

Odpowiedz