Underwater-Boat-Lights-Yacht

W jaki sposób prawidłowo oznakować jacht światłami nawigacyjnymi?

Każda jednostka pływająca, bez względu na to, czy porusza się po morzach, czy po akwenach zamkniętych, musi być wyposażone w odpowiednie światła nawigacyjne. Jest to kwestia bezpieczeństwa zarówno załogi danej jednostki, jak i innych użytkowników wód.

Właściciele jachtów doskonale wiedzą, że pływanie nie zawsze kończy się po zachodzie słońca. W przypadku żeglowania po jeziorach problemu raczej nie ma, można zaplanować trasę tak, aby przed wieczorem zawitać do portu. W przypadku jednostek morskich trzeba jednak liczyć się z tym, że często pływa się zarówno w dzień, jak i w nocy. Jacht musi więc być prawidłowo oznakowany, aby był dobrze widoczny na wodzie przez innych żeglarzy czy użytkowników dróg morskich.

Lampy mające kontakt z wodą muszą być wodoszczelne

Oświetlenie nawigacyjne powinno być przede wszystkim doskonałej jakości, trwałe, wytrzymałe oraz odporne na zniszczenia. Na jachcie lampy i żarówki sa narażone przede wszystkim na działanie wody i wilgoci, a także wiatru czy palącego słońca. Co więcej, o wiele wyższe jest ryzyko różnego rodzaju uszkodzeń mechanicznych. Planując oświetlenie nawigacyjne warto więc nie tylko pamiętać o jego odpowiednim umieszczeniu, ale również wybierać produkty wysokiej jakości, najlepiej takie, które są dedykowane do montowania na jachtach czy innych jednostkach pływających. Lampy i żarówki musza być odpowiedniej jakości, posiadać doskonałe parametry techniczne oraz długą żywotność. Oprawy oświetleniowe muszą być natomiast przede wszystkim wodoszczelne, aby woda i wilgoć w żaden sposób nie wpływała na funkcjonowanie oświetlenia. Ciekawym rozwiązaniem, które coraz częściej jest wykorzystywane na jachtach jest oświetlenie ledowe, które jest energooszczędne, przyjazne dla środowiska, bardzo wytrzymałe i długowieczne. Żarówki typu led mogą działać bez problemu nawet przez wiele lat, dzięki czemu nie trzeba będzie wymieniać żarówek w każdym sezonie lub nawet kilka razy w ciągu jednego sezonu.

Sprawdzone i wygodne w użytkowaniu oświetlenie szynowe

Sprawdzonym źródłem światła jest również oświetlenie szynowe. Można je stosować wszędzie tam, gdzie do jednej instalacji trzeba podpiąć więcej niż jedną lampę. Oświetlenie szynowe daje wiele możliwości aranżacyjnych i zapewnia odpowiednią ilość światła wszędzie tam, gdzie jest ono potrzebne. Decydując się na ten rodzaj oświetlenia również warto zwracać uwagę przede wszystkim na jakość i trwałość produktów. Kiepskiej jakości artykuły oświetleniowe wcale nie są źródłem oszczędności, a wielu kłopotów podczas późniejszego użytkowania. Warto od razu zainwestować w lampy i akcesoria pochodzące od dobrego producenta, zamiast później borykać się z oświetleniem, które może zepsuć się w najmniej odpowiedniej chwili. W przypadku użytkowników jachtów to szczególnie istotne – będąc na środku morza raczej trudno jest kupić nową żarówkę czy lampę w sytuacji, gdy poprzednia odmówi działania.

spacer

Odpowiedz