banner

W jaki sposób sfinansować zakup jachtu? Propozycje nie tylko dla firm

Potencjalni właściciele jachtów poszukujący finansowania dzielą się na dwie grupy: tych, którzy muszą pożyczyć pieniądze na zakup, oraz tych, którzy chcą uwolnić kapitał inwestycyjny na różne projekty biznesowe.

Większość kredytodawców obsługuje tylko tę ostatnią grupę: po prostu mają przygotowane pożyczki dla tych, którzy mają już trochę odłożonych funduszy lub aktywów. Istnieją jednak inne powody, dla których warto nadal szukać finansowania, nawet jeśli się jeszcze nie udało tego zrobić.

Pożyczka na jacht – od czego zacząć?

W przeszłości znalezienie pożyczki na jacht nie było łatwym zadaniem. Gdy banki i inni pożyczkodawcy zorientowali się, że ludzie o lepszych niż przeciętne kredytach i wyższej wartości netto byli potencjalnymi klientami, pożyczki stały się łatwiejsze do znalezienia. Obecnie banki oferują kredyty na jachty, podobnie jak wyspecjalizowani pożyczkodawcy, producenci łodzi i sprzedawcy.

Jeśli jesteś potencjalnym właścicielem jachty – powinieneś o tym wiedzieć.

Nie możesz zapominać, że pożyczka online na sam jacht nie wystarczy – wraz z początkowym zakupem będziesz potrzebować akcesoriów, takich jak kamizelki ratunkowe, kotwica, liny i wiele innych. Zaplanuj więc wydanie dodatkowych pieniędzy, zanim zgłosić się po pożyczkę.

Koszty bieżące też mogą sporo obejmować np.

  • za ubezpieczenie,
  • za utrzymanie i sprzątanie
  • opłaty za korzystanie z łodzi.

Wszystkie te koszty są dodatkiem do spłaty pożyczki. Jachty wymagają również specjalnej konserwacji ze względu na czas przebywania w wodzie. Niektórzy ludzie wydają od 6 000 do 10 000 złotych na zakup podnośnika i to przedłuża jego życie.

Często ludzie popełniają błąd, bo biorą pod uwagę jedynie rzeczywisty koszt łodzi podczas poszukiwania pożyczki, a zapominają że będą potrzebne jeszcze produkty i usługi związane z własnością łodzi, np. wysyłka, konserwacja, przechowywanie, paliwo, pontony, a nawet nowa stacja dokująca. Wszystkie te wydatki można zawrzeć w pożyczce w zależności od instytucji kredytowej, więc określ całkowitą kwotę, którą chcesz pożyczyć z góry, aby nie pojawiła się później jakaś związana  z tym niespodzianka.

Używany czy nowy jacht?

Jeśli masz czas i pieniądze na zainwestowanie w jacht, zdecyduj, czy nowa lub używana opcja ma większy sens. Używany jacht może nieść problemy, ale będzie znacznie tańszy niż nowy. Przed zakupem używanej łodzi należy zapłacić za jej sprawdzenie i ocenę, podobnie jak w przypadku używanego samochodu. Możesz również sprawdzić wartość na własną rękę. Po dokonaniu dokładnej wyceny znajdź podobną ofertę w pobliżu tej ceny. Nowe łodzie mają gwarancję i nie musisz martwić się o żadne problemy mechaniczne, ale podobnie jak samochody, nowe modele szybko tracą na wartości – jednak to prawda, że na nowy jacht łatwiej uzyskasz pożyczkę.

Większe banki, zwykle nie oferują pożyczek na jachty, ale mniejsze banki, a także wiele agencji kredytowych, będą z tobą współpracować w tej kwestii. Oczekuj pożyczek do 20 lat i stawek od 2,99% do 7,74% (średnio od 4,99% do 6,25%), w zależności od historii kredytowej, kwoty finansowania i długości pożyczki.

spacer

Odpowiedz