santa-claus-2886624_960_720

Wchodzi przez komin czy nie? Czyli prawda o świętym Mikołaju dla Twojego dziecka.

Jeśli masz małe dzieci, być może zastanawiałeś się, jak porozmawiać z nimi o Mikołaju. Niezależnie od tego, czy Mikołaj przychodzi do Twojego domu, czy nie, czy Twoje dzieci całym sercem wierzą, czy też zastanawiają się, czy ten duży facet w czerwonym garniturze jest prawdziwy, jest kilka pomysłów, o których warto pamiętać.

Pamiętaj: to kwestia preferencji rodziców.

Możesz czuć się nieswojo, okłamując swoje dziecko, że Mikołaj wchodzi przez komin i zostawia prezenty. A może podoba Ci się pomysł, że Twoje dziecko wierzy w magię Świętego Mikołaja i z chęcią zamówisz dla niego elfi wideo od mikołaja dla dzieci. Możesz powiedzieć dziecku, co tylko zechcesz. Ty odpowiadasz za swoją rodzinę.

Jest to również kwestia różnic kulturowych i religijnych. Bez względu na to, w co wierzy Twoja rodzina lub co zdecydujesz się powiedzieć dziecku, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że nie wszyscy się z Tobą zgadzają. W porządku. W rzeczywistości jest to wspaniała okazja, aby nauczyć dziecko, że wszyscy jesteśmy różni i nadal możemy się dogadać.

Możesz powiedzieć swojemu dziecku: „Każda rodzina jest inna. Nasza rodzina / kultura / religia ma [wstaw tradycję]. Ich rodzina / kultura / religia mają różne tradycje. Wszyscy możemy wybrać to, co jest dla nas odpowiednie ”.

Odpowiadaj na wszystkie pytania tak szczerze, jak tylko potrafisz, i staraj się nie nad tym zastanawiać. Małe dzieci są często dużo bardziej zadowolone z niejasnych lub prostych odpowiedzi, niż sobie wyobrażamy. Podobnie jak odpowiadając na pytania dotyczące seksu lub śmierci, nie podawaj im więcej informacji, niż o to proszą.

Jeśli Święty Mikołaj nie przychodzi do Twojego domu i czujesz się dobrze, możesz nadal pozwolić dziecku myśleć, że Święty Mikołaj nie istnieje. Weź pod uwagę to, co robią Twoi przyjaciele i dalsza rodzina. Pomóż dziecku zrozumieć, że nawet jeśli Mikołaj nie przychodzi do Twojego domu, niektórzy członkowie Twojej rodziny mogą robić inne wyjątkowe rzeczy.

Jeśli powiedziałeś swojemu dziecku Mikołajowi, że to nieprawda, co ma powiedzieć innym dzieciom?

Nie proś ich o zachowanie tajemnicy. Wiem, że wydaje się to zupełnie niezwiązane, ale większość ekspertów zgadza się, że nie powinniśmy prosić dzieci o zachowanie tajemnic. Może to sprawić, że poczują się zdezorientowane, jeśli chodzi o mówienie prawdy, i może narazić ich na ataki potencjalnych awanturników.

Możesz powiedzieć dziecku, że niektórzy rodzice mają inne pomysły i opowiedzieli swoim dzieciom historię o Mikołaju, która im się podoba. Nie ponosisz odpowiedzialności za coś, w co nie wierzysz, a jednocześnie dobrze jest, jeśli pozwolisz ludziom świętować na swój własny sposób.

Nawet jeśli Twoje dziecko powie swoim znajomym: „Nie ma Świętego Mikołaja”, nie martw się tym. Ich oświadczenie prawdopodobnie nie będzie miało większego wpływu na ich rówieśników. W przedszkolach co roku toczy się ożywiona debata na temat istnienia Świętego Mikołaja. Zarówno wierzących, jak i niewierzących nie da się zwieść.

spacer

Odpowiedz