pexels-muhammad-ilyasa-5873029

Wędzenie ryb – zrób ten krok!

Chcesz wiedzieć, jak uzyskać idealnie uwędzoną rybę? Zacznij od przygotowania ryb od razu po złowieniu i natychmiastowego włożenia ich do lodu. Mięso ryb szybko się psuje, jeśli nie jest przechowywane w chłodzie.

Co jeszcze warto zrobić przed wędzeniem ryby?

Dobrym pomysłem jest usunąć wszystkie kości z fileta i zostawiać skórę na miejscu. Posyp filety solą i pozostaw na 30 minut, aby odtajały z wilgoci. Opłucz w zimnej wodzie, a następnie osusz powierzchnię ręcznikiem papierowym. Jeśli chcesz, możesz pominąć ten krok, ale jest on niezbędny w przypadku gatunków wodnych, takich jak dorsz czerwony.

Wcieraj brązowy cukier w miąższ. Nie oszczędzaj. Działa to jak bufor dla dymu i poprawia smak. Zbyt duża ilość po prostu spłynie, więc nie ma niebezpieczeństwa, że ryba będzie przesłodzona. Na tym etapie możesz dodać kroplę whisky, pieprzu, ziół i tym podobnych. Brązowy cukier jest naprawdę niezbędnym składnikiem – bez niego smak jest zbyt gorzki.

Wyłóż wędzarnię folią. Ułatwia to czyszczenie. Wystarczy garść lub dwie trocin – zbyt duża ilość również powoduje gorzki smak. Połóż na ziemi dwa metalowe naczynia wypełnione spirytusem metylowanym. Powstrzymaj się od podnoszenia pokrywy, dopóki cały alkohol nie wypali się. Powinno to zająć około piętnastu minut. Wędzenie ryb jest warte wysiłku i łatwe do zrobienia, a możesz sobie je znacznie ułatwić sięgając po akcesoria dostępne tutaj: https://art-win.pl/47-wedzenie.

Metody wędzenia ryb

Produkcja wędzonych ryb nie musi być trudna ani kosztowna. Tak przygotowana ryba może zapewnić pyszny posiłek i ogromną satysfakcję osobie ją wędzącej. Można wędzić wszystkie rodzaje ryb. Co wybierzesz – to kwestia gustu.

Chociaż wędzenie dodaje smaku, prawdopodobnie sam zamysł powstał w wyniku procesu konserwacji. Mięso i ryby suszy się od wieków i nietrudno sobie wyobrazić, jak przedsiębiorczy przodek wieszał ryby w pobliżu ogniska, aby przyspieszyć ich wysuszenie.

Wędzenie może odbywać się „na zimno” lub „na gorąco”. Wędzenie na gorąco za stosunkowo szybki proces, który nadaje rybie aromat. Wędzenie na zimno trwa dłużej, ale jeśli jest właściwie wykonane, może zachować rybę przez długi czas (nawet bez chłodzenia). Pamiętaj jednak, że różne narody i kultury do wędzenia prawdopodobnie podchodzą na dziesiątki sposobów.

Najwygodniejszym sposobem palenia na gorąco zdaje się być użycie komercyjnej przenośnej wędzarni na gorąco. Dzięki tym kompaktowym jednostkom w ciągu kilku minut Twój połów stanie się daniem złożonym z wędzonych filetów. Można je ustawić na patio lub nawet na łodzi. Jako źródło ciepła stosuje się spirytus metylowy, a trociny dostarczają dym. Sprawdź sklep ze sprzętem wędkarskim, znajdziesz tam na pewno sporo interesujących propozycji.

Nawet grill może nadać zapach dymu. Można to poprawić, zamykając miejsce do grillowania i rzucając garść trocin na niskie pokłady węgli. Aby system działał przez dłuższy czas, wymagana będzie pewna wentylacja. Dzięki pomysłowości, próbom i błędom większość rybaków opracowała zadowalającą metodę wędzenia na gorąco.

spacer

Odpowiedz