Własna łódź jest niewątpliwie doskonałym pomysłem na spędzanie wakacji czy urlopu dla osób, które uwielbiają żeglarstwo. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga ona odpowiedniej dbałości, prac konserwatorskich i serwisowych. Tego rodzaju działania trzeba prowadzić poza sezonem, gdy łódź znajduje się na brzegu. Dzięki temu nie umkną nam usterki, które mogłyby pozostać niezauważone w sytuacji, gdy łódź byłaby zwodowana.
Z łodzi korzystamy nie tylko wtedy, gdy temperatury powietrza są satysfakcjonujące. Zapaleni żeglarze chętnie pływają także wczesną wiosną i późną jesienią. Nie brakuje również osób, które swoimi jachtami wypuszczają się w dalekie rejsy po niekoniecznie ciepłych morzach. Wtedy koniecznie trzeba zadbać o prawidłowy system ogrzewania na jachcie. Często są to różnego rodzaju piecyki, które dostarczają sporej ilości ciepła, ale również wymagają dbałości o prawidłowe użytkowanie i zapewnienie wentylacji na jachcie. Korzystanie z piecyków na opał nie jest bezpieczne, warto więc stosować wszystkie możliwe środki ostrożności. W miarę możliwości dobrze jest szukać innych form ogrzewania, takich, które nie są szkodliwe i nie powodują zagrożenia dla życia i zdrowia. Piecyki na jachcie potraktujmy więc jako rozwiązanie tymczasowe, a nie stosowane na łodzi na stałe.
Wentylacja w czasie ogrzewania
Jeśli ogrzewamy łódź różnego rodzaju piecykami, obowiązkowym elementem jest zadbanie o prawidłową wentylację. Spaliny muszą mieć bowiem ujście, aby nie powodować żadnych negatywnych skutków zdrowotnych. Dobrym rozwiązaniem będzie klapa oddymiająca umieszczona w kabinie na górze bądź wywietrzniki, które wielkością i rozmieszczeniem będą dopasowane do konkretnej jednostki pływającej. Wentylacja na jachcie jest niezwykle istotna ze względu na to, że kabiny są zwykle dosyć niewielkie, a korzysta z nich cała załoga. Nawet, jeśli łódź nie jest ogrzewana, konieczny jest sprawny system wentylacji, który zapewni regularną i nieustanną wymianę powietrza. Jeśli o to nie zadbamy, we wnętrzu będzie po prostu duszno.
Dbałość o elementy konstrukcyjne
Sprawna wentylacja w łodzi jest ważna nie tylko z perspektywy załogi, ale również konstrukcji jachtu. Jeśli wewnątrz kabiny nie ma sprawnej wentylacji, bardzo szybko pojawi się w niej wilgoć. Będzie ona się osadzała na ścianach i wszystkich powierzchniach, które w łodzi bardzo często są drewniane. Wilgoć powoduje sporo uszkodzeń konstrukcyjnych, zwłaszcza w przypadku elementów wykonanych z drewna. Często dostaje się pod pokład w miejsca, które na pierwszy rzut oka są niewidoczne i tam działa wyjątkowo degenerująco na wszelkie elementy konstrukcyjne. Co więcej, wilgoć jest również doskonałym środowiskiem dla rozwoju pleśni i grzybów. Bez sprawnej wentylacji w łodzi będzie więc panował niekorzystny mikroklimat, który może powodować problemy zdrowotne załogi. Jak widać, zarówno ze względu na użytkowników łódki, jak i na jej całą konstrukcję, wentylacja powinna być elementem, o który zadbamy jeszcze przed pierwszym wyjściem z portu.