brain-tools

Więcej niż hobby, czyli poznaj zainteresowania które rozwijają myślenie krytyczne

Większość ludzi traktuje swoje hobby jako odskocznię od codzienności i okazję, by zapomnieć o swoich stresach czy problemach. Jednak są też takie zainteresowania, które mogą dodatkowo nas rozwinąć i sprawić, że będziemy inaczej spojrzeć na rzeczywistość. Oto najciekawsze z takich zainteresowań.

Psychologia

Jeśli poszukujemy dla siebie hobby, które pomoże nam znacząco rozwinąć myślenie krytyczne, to powinniśmy pomyśleć o psychologii. Podróż do wnętrza człowieka może bez wątpienia być fascynująca. Ale może nam też bardzo pomóc w codziennym życiu – dzięki tej nauce zmienimy swoje postrzeganie relacji międzyludzkich, a może to być użyteczne zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Socjologia

To propozycja dla tych, którzy bardziej interesują się zachowaniami większych grup, a nie jednostek. Socjologia to bez wątpienia pasjonująca nauka, a rynku jest bardzo wiele książek, a i wykształconych socjologów jest sporo, więc zapewne będzie wiele okazji do zgłębiania tej pasji. Choć w codziennym życiu pewnie psychologia będzie bardziej przydatna, to dzięki socjologii możemy nabyć też wiele praktycznych i użytecznych umiejętności, jak na przykład czytanie i przeprowadzanie ankiet czy badań społecznych.

Filozofia

Choć przez wielu ta nauka uważana jest za nieco abstrakcyjną, to w rzeczywistości dotyczy bardzo fundamentalnych i ciekawych spraw. Największą jednak zaletą filozofii jest to, że pozwala ona spojrzeć na codzienne sprawy i na problemy z zupełnie innej perspektywy. Rozwija z pewnością zdolność do krytycznego myślenia, ale także do artykułowania swoich myśli i odpowiedniego argumentowania. Nie jest też przypadkiem, że wielu filozofów z wykształcenia świetnie radzi sobie na rynku, w branżach takich jak chociażby media, reklama czy rozrywka, kultura i sztuka. Filozoficzne dyskusje potrafią być fascynujące, ale też niezwykle rozwijające i inspirujące.

Matematyka i statystyka

Nauki ścisłe często są najbardziej przykrym obowiązkiem dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Nic zatem dziwnego, że po zakończeniu tych etapów edukacji, ludzie zazwyczaj unikają matematyki czy statystki jak ognia. A szkoda, bo ta dziedzina nauki może być bardzo fascynująca. Gdy dobrze zrozumiemy podstawy nauk ścisłych, przechodzenie na kolejne etapy będzie już tylko coraz przyjemniejsze. Oczywiście nikogo nie trzeba przekonywać, jak praktyczne i rozwijające może być to hobby. Cały świat jest przecież zbudowany na liczbach, więc jeśli dobrze zrozumiemy matematykę, to prościej będzie nam nie tylko obliczać przydatne na co dzień rzeczy, ale też na przykład programować czy prognozować procesy gospodarcze. Na pewno minusem matematyki czy statystyki jest natomiast to, że nie jest to pasja, o której można dyskutować w klubach czy też przy kawiarnianych stolikach. To więc pasjonujące i bardzo użyteczne hobby, ale wymaga sporo zaangażowania i samodyscypliny.

Jak zatem widzimy, jest sporo pasji, które nie tylko mogą zapewnić nam świetną odskocznię od codzienności, ale też dobrze rozwinąć nasze krytyczne spojrzenie na świat.

spacer

Odpowiedz