Wiślana Trasa Rowerowa w zamyśle ma stanowić jedno z największych rowerowych przedsięwzięć w Polsce. Docelowo pozwoli przemierzyć cały kraj: począwszy od źródeł Wisły położonych w górach, na ujściu do Bałtyku kończąc. Droga nie jest jeszcze ukończona. Na razie jej przebiegiem mogą cieszyć się rowerzyści poruszający po województwach: śląskim, małopolskim oraz kujawsko-pomorskim. Jak przygotować się do takiej wyprawy? Czego spodziewać się, wybierając Wiślaną Trasę Rowerową?
1. Co warto wiedzieć o Wiślanej Trasie Rowerowej?
2. Przebieg Wiślanej Trasy Rowerowej
3. Czas przejazdu
Na razie nie można precyzyjnie określić długości Wiślanej Trasy Rowerowej, gdyż droga nie została ukończona. Dostępne odcinki to około 450 km, zaś docelowo całość ma sięgać 1200 km. Przebieg trasy oraz jej omówienie znajdziesz na: https://velomapa.pl/szlaki/regiony/wislana-trasa-rowerowa.
Co warto wiedzieć o Wiślanej Trasie Rowerowej?
Decydując się na podróż biegiem Wiślanej Trasy Rowerowej, warto wiedzieć, że ten szlak rowerowy został całkowicie ukończony tylko w granicach dwóch województw: śląskiego i kujawsko-pomorskiego. Trasa rowerowa została oddana do użytku także w Małopolsce i na Pomorzu, jednak trzeba liczyć się z tym, że na pewnym odcinku Wiślanej Trasy trzeba będzie korzystać z objazdów. Całość przebiega zarówno asfaltowymi drogami rowerowymi, jak i drogami szutrowymi. po obu stronach Wisły. Chcąc przeprawić się na drugą stronę rzeki, rowerzysta korzysta z promów, przepraw i mostów.
Przebieg Wiślanej Trasy Rowerowej
Według założeń, gotowa droga ma połączyć góry z morzem, dzięki czemu stanie się niepowtarzalnym projektem. Najstarszym odcinkiem na trasie jest część śląska, biegnąca przez około 80 km. Przez pierwsze 30 km droga rowerowa biegnie bezpośrednio wzdłuż Wisły, później zaś wiedzie przez niewielkie miejscowości, najczęściej drogami publicznymi o niewielkim natężeniu ruchu.
Bardzo malowniczy jest małopolski fragment, w dużej mierze skupiony przy dolinie rzeki Soły. Przez ponad 200 km rowerzysta podążający Wiślaną Trasą Rowerową trzyma się wiernie wałów przeciwpowodziowych, czyli podróżuje szlakiem rowerowym poza drogami publicznymi. Z kolei trasa w województwie kujawsko-pomorskim została zaprojektowana tak, by umożliwić zarówno kontakt z naturą, jak i zwiedzanie miast. Atrakcji natomiast jest naprawdę mnóstwo!
Czas przejazdu
Ze względu na nieukończenie projektu trudno oszacować dokładny czas przejazdu, natomiast fragmentaryczność sprawia, że podróż Wiślaną Trasą Rowerową można rozplanować zarówno na kilka, jak i na kilkanaście dni.
Bardzo dużo jeżdżę na rowerze w mieście, jednak już najwyższa pora na zmianę modelu. Widzieliście najnowsze cruisery na https://royalbi.pl/product/projekt/? Który by się Waszym zdaniem sprawdził w jeździe po terenie płaskim?