nathan-dumlao-N1bYCseTzgI-unsplash

Woda pitna podczas rejsu turystycznego – gdzie i w jaki sposób jest magazynowana?

Miłośnicy żeglarstwa doskonale zdają sobie sprawę, jak ważne jest pomieszczenie na łodzi wszystkich niezbędnych do życia produktów, przede wszystkim żywności i wody pitnej. To ważne szczególnie w czasie rejsów dalekomorskich, gdzie przez wiele tygodni czy nawet miesięcy załoga nie zawija do portów. Warto więc już zawczasu szukać rozwiązań, które pozwolą na zabranie ze sobą odpowiedniej ilości wody pitnej.

Woda pitna jest potrzebna na wszystkich jednostkach pływających – od niewielkich jachtów, aż po duże statki handlowe. Trzeba pamiętać, że ilość wody jest wprost proporcjonalna do potrzeb załogi oraz wszystkich osób znajdujących się na statku. W pewnym stopniu jest też uzależniona od pory roku – w upalne lata pijemy bowiem zdecydowanie więcej niż w okresie, gdy pogoda jest raczej umiarkowana niż gorąca. Wodę pitną można uzyskać na wiele sposobów. Ich wybór jest uzależniony od indywidualnych potrzeb, nic też nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z różnych opcji jednocześnie.

Odsalanie wody morskiej

Jedną z opcji, jaka sprawdza się na statkach pływających w długie trasy bez zawijania do portów, jest odsalanie wody morskiej. Jest to zaawansowany technologicznie proces, który za pomocą różnych metod powoduje usunięcie soli z wody. Dzięki temu staje się ona zdatna do picia, a także można ją wykorzystać w celach higienicznych czy sanitarnych. Warto jednak pamiętać, że odsalanie jest procesem drogim, dlatego też najczęściej stosowane jest w bardzo bogatych krajach i na jednostkach, które mogą sobie na to pozwolić. Proces odsalania pochłania bowiem sporo energii. W ostatnich latach wykorzystuje się jednak do niego energię słoneczną z elektrowni słonecznych, co znacznie obniża koszt odsolenia wody. Jest więc bardzo prawdopodobne, że w najbliższych latach odsalanie stanie się bardziej powszechne, a jednocześnie sporo tańsze niż jeszcze jakiś czas temu.

Zbiorniki na wodę pitną

Zarówno na statkach, jak i na jachtach oraz mniejszych jednostkach pływających, doskonałym i sprawdzonym rozwiązaniem są zbiorniki na wodę pitną, które są montowane w różnych miejscach najczęściej pod pokładem. Wielkość takiego zbiornika jest oczywiście ściśle uzależniona od możliwości wyporowych danej jednostki pływającej. Nie można instalować zbiorników zbyt ciężkich, gdyż może to powodować problemy w czasie rejsu. Zbiorniki na wodę pitną powinny być nie tylko solidnie wykonane i dopasowane do potrzeb danej jednostki. Muszą być również bezpieczne w użytkowaniu. Nie mogą więc to być żadne zbiorniki na płyny inne niż woda ani zbiorniki procesowe chemoodporne, czy jakiekolwiek inne pojemniki bez odpowiednich certyfikatów i atestów. Zbiorniki na wodę pitną muszą być certyfikowane i posiadać atesty zezwalające na kontakt z żywnością. W czasie poszukiwań dobrego zbiornika zwracajmy uwagę także na to, z czego jest wykonany, czy jest odporny na uszkodzenia, zniszczenia oraz działanie negatywnych czynników atmosferycznych.

spacer

Jeden komentarz do wpisu “Woda pitna podczas rejsu turystycznego – gdzie i w jaki sposób jest magazynowana?

Odpowiedz