Czy wiesz, że to lato – a nie zima, jak można byłoby się spodziewać – jest najbardziej niebezpiecznym sezonem do jazdy samochodem? W miesiącach letnich, szczególnie w długie weekendy, zwiększa się liczba pojazdów na krajowych drogach i według statystyk – lato faktycznie niesie wzrost o 18% śmiertelnych wypadków samochodowych.
Zapobieganie i planowanie są znacznie łatwiejsze niż radzenie sobie z konsekwencjami awarii lub wypadku, dlatego dzielimy się kilkoma wspaniałymi wskazówkami na temat bezpieczniejszych letnich wypadów drogowych:
1) Nie rozmawiaj przez telefon podczas kierowania pojazdem!
Wszyscy wiemy, że używanie naszych telefonów w samochodzie to zły pomysł, ale mamy tu jeszcze jedną perspektywę: dane podają, że użycie telefonu komórkowego powoduje 1 na 4 wypadki, a wysyłanie wiadomości tekstowych stwarza ryzyko wypadku 23 razy gorsze. Obecnie nie ma żadnego krajowego zakazu używania telefonu komórkowego z zestawem słuchawkowym podczas prowadzenia pojazdu, ale wiele państw przyjęło własne przepisy. Aby uzyskać więcej informacji na temat jazdy i równoczesnej rozmowy telefon – warto się odwołać do źródła. No chyba, że telefon który musisz wykonać jest do pomocy drogowej.
2) Odwiedź swojego mechanika
- Przegrzanie.
- Obciążenie akumulatora.
- Zepsuta klimatyzacja.
Pomimo tego, co myślimy, lato może przynieść własny zestaw wyzwań konserwacyjnych. Dobre wieści? Poświęcając na to trochę czasu, możesz ułatwić swojemu pojazdowi radzenie sobie z warunkami letnimi – i być może zapobiec późniejszym rachunkom naprawczym. Wszyscy wiemy, że kontrole są ważne przez cały rok, ale sprawdź tę przydatną listę rzeczy, które powinien sprawdzić twój mechanik, zanim wyruszysz w trasę tego lata.
3) Sprawdź swoje opony!
Na szczęście dla nas, nie potrzebujemy mechanika, aby sprawdzić ciśnienie w oponach. Odpowiednio napompowane opony mogą obniżyć koszty paliwa (co jest szczególnie ważne w lecie, gdy ceny gazu rosną!) i przedłużyć żywotność opon. Użyj wskaźnika jakości, aby upewnić się, że wszystkie 5 opon jest napompowanych do ciśnienia zalecanego przez producenta pojazdu. Czekaj… czy powiedzieliśmy pięć? Tak, na pewno tak! Jednym z najczęściej pomijanych przedmiotów w pojeździe jest koło zapasowe; więc sprawdź, czy masz nie tylko dostępny zapas, ale również czy jest on odpowiednio napompowany i złożony. Inaczej znów pomoc drogowa może okazać się niezbędna na trasie.
4) Bądź na bieżąco i unikaj zatłoczonych dróg
Zaplanuj trasę z wyprzedzeniem, w tym potencjalne miejsca postoju, stacje paliw i wpisz wszystkie potrzebne adresy w swoim GPS przed wyjściem z domu. Jeśli to możliwe, należy wyjść przed trzecią po południu lub po godzinie siódmej wieczorem, aby uniknąć dużego natężenia ruchu i rozważyć korzystanie z aplikacji takich jak Google Maps. Mapy Google dają teraz ostrzeżenia o wypadkach i strefach budowlanych (co jest wspaniałe, ponieważ lato jest znane z tego, że jest więcej prac na drogach!).
5) Przemyśl jeszcze raz swój ładunek
Kiedy wybierasz się na wycieczkę, prawdopodobnie dodasz setki kilogramów sprzętu, bagażu i pasażerów do normalnego obciążenia samochodu, co negatywnie wpływa na zużycie paliwa i obsługę Twojego samochodu. Podczas pakowania nie należy przekraczać pojemności ładowności samochodu!
Jeśli szukacie dobrego warsztatu, w którym można szybko i sprawnie wymienić opony, a także bez problemu kupić opony różnych marek, na https://autogratis.pl/uslugi/wymiana-opon/lublin/wszystkie-marki/wszystkie-typy-aut znajdziecie dokładnie to, czego szukacie. Ja skorzystałem niedawno z usług firmy i jestem w stu procentach zadowolony. Polecam, jeśli nie wiecie, gdzie w Lublinie znaleźć dobry warsztat.