Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem jednostki pływającej i planujesz wybrać się nią w rejs życia, warto zadbać o to, by łódź była w pełni sprawna, wytrzymała, odporna na warunki atmosferyczne i wyposażona we wszystkie niezbędne maszyny i urządzenia. Dalekomorskie rejsy są bardzo wymagające, a przy tym trzeba pamiętać, że w ich trakcie nie da się naprawić wszystkich uszkodzeń czy usterek. Warto więc jeszcze na lądzie zminimalizować na wszelkie sposoby ryzyko ich pojawienia się.
O sprawność i doskonały stan techniczny łodzi należy zadbać wtedy, gdy w sezonie zimowym jest ona na lądzie. W takich warunkach często widać uszkodzenia, zwłaszcza dolnych części kadłuba, które są niewidoczne, gdy łódź znajduje się na wodzie. Jeśli w kadłubie widoczne są jakiekolwiek drobne usterki czy uszkodzenia, trzeba je usunąć i naprawić, gdyż w kolejnym rejsie mogą się rozrosnąć do bardzo pokaźnych rozmiarów. Jeśli o to nie zadbamy, może się okazać, że rejs życia trzeba będzie zakończyć w trakcie, gdyż łódź będzie na tyle uszkodzona, że będzie wymagała gruntownej naprawy.
Niezbędne prace elektryczne
Jeśli planujemy długi rejs, musimy tez zadbać o to, by wszystkie urządzenia i sprzęty na łodzi działały sprawnie i bezawaryjnie. Cała elektronika, jaka znajduje się na jachcie, służy nie tylko dla wygody, ale przede wszystkim jest niezbędna ze względów bezpieczeństwa. Trzeba więc przeprowadzić wszelkie prace elektryczne na statkach oraz na wszystkich innych jednostkach, które planują długi pobyt na wodzie. Wbrew pozorom, jeśli mamy niewielkie jacht, nie oznacza to, że możemy sobie pozwolić na lekkie potraktowanie tematu. Zasada jest wręcz odwrotna – im mniejsza łódź, tym więcej może się w niej zepsuć, a możliwości naprawy może być niewiele. Duże statki mają na swoich pokładach najczęściej wielkie ekipy doświadczonych fachowców, którzy dbają o wszelkie uszkodzenia i ich naprawę na bieżąco. Załoga niewielkiego jachtu ma w tym względzie zdecydowanie mniej możliwości.
Miej sporo zapasowego sprzętu
Jeśli jesteś doświadczonym żeglarzem czy kapitanem, na pewno doskonale zdajesz sobie sprawę, jaki sprzęt czy akcesoria psują się najczęściej i trzeba je na bieżąco wymieniać. Warto więc mieć ze sobą zapas wszystkich elementów, które mogą w trakcie długiego rejsu ulec uszkodzeniu i trzeba będzie je wymienić bez zawijania do portu. Przed długim rejsem łódź musi być w stu procentach sprawna i nie można bagatelizować żadnych, nawet najdrobniejszych uszkodzeń. Jeśli o czymś zapomnimy lub coś zbagatelizujemy, jest niemal pewne, że w trakcie rejsu pojawią się problemy, których przy odpowiedniej pracy przed wypłynięciem można by uniknąć. Osoby, które planują długi rejs, powinny przygotowania do niego rozpocząć ze sporym wyprzedzeniem. Nie wszystkie usterki na łodzi da się bowiem naprawić na ostatnią chwilę. Wiele problemów konstrukcyjnych wymaga o wiele bardziej zaawansowanych i czasochłonnych robót.